Ostrów: Wybudują drogi za pieniądze z obligacji

  Ostrów: Wybudują drogi za pieniądze z obligacji

  Ryszard Binczak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Już po raz jedenasty władze Ostrowa zdecydowały się na emisję obligacji w wysokości 12 milionów złotych, z których znaczna część przeznaczona zostanie na budowę i remont dróg.
  - To bardzo dobry czas na tego typu inwestycje - zapewnia Alojzy Motylewski, radny Ostrowa. - Firmy budowlane czekają na zlecenia. Można dziś wykonać prace o blisko jedną trzecią taniej.

  Ostrów jako jedno z pierwszych miast w Polsce w 1996 roku rozpoczęło emisję obligacji. Ówczesny prezydent Mirosław Kruszyński uznał, że to najkorzystniejszy sposób pozyskiwania pieniędzy na inwestycje, głównie drogowe. Miał wówczas wielu przeciwników, a szczególnie mocno krytykowała go lewica. Ale gdy w końcu i ta doszła w mieście do władzy, także chętnie sięgała po ten sposób zdobywania funduszy.

  - Można zaryzykować twierdzenie, że pieniądze z obligacji w zdecydowanej większości przeznaczane były na drogi - mówi Radosław Torzyński, prezydent Ostrowa. - Ale w tej dziedzinie wiele było i nadal jest w mieście do zrobienia.

  Nie inaczej będzie i z tegoroczną emisją. Trudno wymienić wszystkie drogi, które znalazły się w tegorocznym planie. Do tych najważniejszych inwestycji zaliczyć można: ul. Końcową, na którą zarezerwowano 240 tys. z ł, ul. Makową - 290 tys., ul. Krasickiego - 250 tys., ul. Na skraju - 240 tys., ulicę Okólną i Mielczarskiego od ul. Czarnieckiego do ul. Kilińskiego - 695 tys., ul. Przymiejską od ul. Głowackiego do ul. Makowej wraz z odcinkiem ul. Łąkowej od posesji nr 71 do ul. Przymiejskiej - 400 tys. Na ul. Topolowej za 400 tys. zaplanowano dokończenie budowy jezdni i budowę chodnika wraz ze ścieżką rowerową - od Kłosowej do Rejtana, a także na tej ostatniej drodze remont przejazdu kolejowego. Na przygotowanie ul. Wylotowej, która jest drogą dojazdową do węzła na obwodnicy, zarezerwowano blisko 2,2 miliona złotych.

  W sumie od 1996 roku miasto z tytułu obligacji pozyskało 109,2 miliona złotych. Wykupione zostały już papiery z pięciu emisji na łączną kwotę 51,2 miliona złotych. Cały czas zadłużenie miasta jest pod kontrolą. Zgodnie z obowiązującym prawem dług samorządu na koniec roku budżetowego nie może przekroczyć 60 proc. uzyskanych ogółem dochodów. W Ostrowie ów wskaźnik wynosi obecnie 35,2 proc. - Pilnujemy, by zadłużenie było bezpieczne - zapewnia prezydent Ostrowa.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  I to jest konkret!

  Y (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  W odróżnieniu od starosty, który wydaje pieniądze na plakaty o obwodnicy, której nie budował

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo