Jak będzie wyglądać drugie życie Warty?

  Jak będzie wyglądać drugie życie Warty?

  Agnieszka Gonczar

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Łódź piracka, zjazdy saneczkowe, ogródki "łódki" i uliczka rybacka - to tylko niektóre z pomysłów dotyczące rewitalizacji starego koryta Warty. Wczoraj w ustawionym na Chwaliszewie KontenerArcie zakończyła się gra strategiczna pod hasłem "Re - wita Stare Koryto".
  Przez dwa dni podczas trwania warsztatów poznaniacy zastanawiali się, w jaki sposób ożywić tę część miasta, tak aby stała się atrakcyjna nie tylko dla jej mieszkańców, ale także dla turystów. Uczestnicy warsztatów podzielili się na trzy grupy, które przeprowadzały sondę wśród mieszkańców. Sprawdzali niezagospodarowane tereny oraz opracowywali plan jak najlepszego zagospodarowania tej przestrzeni.


  A pomysłów z pewnością nie brakowało: galerie, kluby dla mieszkańców, zielone aleje i knajpki rozsiane na całym terenie to najczęściej wymieniane atrakcje. Zwycięski okazał się projekt "Miasto Port - zacumuj w mieście porcie, przystań w ogródku" stawiający w głównej mierze na historię starego koryta Warty.

  - Metodologia gry została opracowana przez British Council w ramach projektu "Creative Cities" ("Kreatywne miasta"), a ideą takich działań jest stworzenie przestrzeni dla grup, które rzadko mają okazję współdziałać. Urzędnicy, eksperci od planowania przestrzennego, architekci, socjologowie, ale przede wszystkim mieszkańcy miasta mają w czasie trwania warsztatów możliwość spotkania się i podjęcia dyskusji dotyczącej poprawy jakości życia w mieście - mówi Monika Komorowska koordynator Future City Game.

  Temat rewitalizacji starego koryta Warty powraca co jakiś czas i na nowo rozpoczyna dyskusję, czy powinno zostać odkopane, czy może zagospodarowane i oddane dla mieszkańców. Choć ostateczne decyzje dotyczące tego terenu nie zostały jeszcze podjęte to już teraz możemy uczestniczyć w akcjach kulturalnych odbywających się w KontenerArcie ustawionym na Chwaliszewie. Od maja do końca października to tymczasowe centrum sztuki będzie miejscem dla wielu imprez i działań artystycznych.

  W najbliższą niedzielę, 30 maja od godziny 12-16 odbędzie się "Eko Dzień Dziecka". Z tej okazji dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym zostały przygotowane specjalnie atrakcje m.in. Kraina Ekolandii, gdzie będzie można reaktywować stare parasole, gry w boule, wspólny koncert i zawody skoków na skakance.

  Pierwszy program dotyczący rewitalizacji przestrzeni miejskiej w Poznaniu odbył się w zeszłym roku na Śródce. W kwietniu tego roku podobne warsztaty odbyły się na Jeżycach i dotyczyły zazielenienia podwórzy we wnętrzach starych, zabytkowych, kamienic.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo