Kongres Prawników Wielkopolski: 300 propozycji zmian w...

  Kongres Prawników Wielkopolski: 300 propozycji zmian w polskim prawie

  Barbara Sadłowska

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Umożliwienie dostępu do akt pokrzywdzonemu, pijany rowerzysta popełni wykroczenie - nie przestępstwo, uproszczenie elektronicznego odpisu z księgi wieczystej - to tylko sygnalne pozycje wybrane z ponad 300 propozycji zmian w polskim prawie, zawartych w uchwale I Kongresu Prawników Wielkopolski.
  Obecnie ofiara przestępstwa, jeżeli nie jest oskarżycielem posiłkowym, nie może sprawdzić, jak toczy się proces, a w zakładach karnych żyje na koszt podatników kilka tysięcy rowerzystów. Także prawnicy przyznają, że nie zawsze potrafią radzić sobie poradzić z elektronicznymi odpisami, o zwykłych obywatelach nie wspominając.

  Kongres obradował w Poznaniu dwa dni, ale sześć zespołów złożonych z wielkopolskich sędziów, prokuratorów, adwokatów, radców, notariuszy i komorników pracowało od lutego.
  Przeszły tylko te propozycje zmian, które zaakceptowali przedstawiciele wszystkich prawniczych profesji. Stanisław Chmielewski, sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości zapewniał wczoraj, że szef resortu zjedzie do Poznania - albo innego wielkopolskiego miasta, by spotkać się z organizatorami Kongresu.

  - Ten wysiłek będzie podstawą naszej wspólnej pracy - mówił minister Chmielewski.
  - Udało nam się osiągnąć dwa cele: integracyjny i zasadniczy, czyli jak udoskonalić niedoskonałe prawo. Dziś nie jest to już pytanie, bo odpowiedzieliśmy sobie na nie wszyscy - powiedział Krzysztof Józefowicz, prezes Sądu Okręgowego w Poznaniu.

  Zapowiedział też, że wielkopolscy prawnicy - praktycy i naukowcy będą się kongre-sowo spotykać, ale nie co roku. - To musi być wydarzenie nadzwyczajne - zapewniał prezes Józefowicz. - Może co dwa, trzy lata...

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo