Najważniejsze, żeby burmistrz ładny był

  Najważniejsze, żeby burmistrz ładny był

  Janusz Jaros

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Na zlecenie władz kilkunastu wielkopolskich miast firma z Jarocina pyta mieszkańców m.in. jak oceniają wygląd swoich burmistrzów. Za badania płacą samorządy dziesiątki tysięcy złotych.
  Ankiety przeprowadza Pracownia Badań Opinii Publicznej Społeczności Lokalnej i Rynku z Jarocina. W 2008 roku firmę założoną przez Piotra Piotro-wicza, przejął Mateusz Ermanowicz. Większość ankiet jest podobna. Dotyczą one "warunków życia i oczekiwań wobec administracji samorządowej". Jeden z bloków pytań poświęcany jest włodarzowi miasta. Ankieterzy prosili m.in. o ocenę jego wyglądu.

  Najlepsze oceny zebrał na razie burmistrz Jarocina Adam Pawlicki.
  W Jarocinie mieszkańcy uznali, że urodę swojego burmistrza cenią sobie bardziej (64 proc.) niż jego komunikatywności (51 proc.), pomysłowość (50 proc.), wiedzę (49 proc.), aktywność (46 proc.) czy uczciwość, czy doświadczenie. Badania w Jarocinie kosztowały władze miasta ok. 40 tys. zł.

  Burmistrz Krotoszyna Julian Jokś wypadł gorzej - atrakcyjność jego urody doceniła tylko jedna piąta ankietowanych. Tam za badania miasto zapłaciło 30 tys. zł. A o wynikach ankiety radni nawet nie zostali poinformowani. - Może władze miasta wstydziły się wyników? - zastanawia się opozycyjny radny Dariusz Rozum. Jego zdaniem takie badania nie powinny być finansowane za społeczne pieniądze, a z kieszeni burmistrza, ponieważ "pytania wykraczały poza zakres działalności samorządu i urzędu". Podobnie uważa poseł PO Maciej Orzechowski.

  - Burmistrz to osoba, ale również jeden z dwóch najważniejszych organów gminy i nigdy nie uda się postawić kreski i tego rozdzielić - broni się Julian Jokś. Twierdzi, że nie miał obowiązku ujawniania ankiety radzie, bo przedmiotem oceny był urząd, jako organ wykonawczy.

  Właścicielka salonu urody w Krotoszynie radzi burmistrzowi zadbać o prawidłową linię brwi. Klientka salonu dziwi się dlaczego burmistrz interesuje się swoją urodą. - W jego pracy powinno liczyć się to, co ma w głowie, a nie na głowie - mówi. Przedstawiciele Pracowni z Jarocina uważają inaczej: - Wizerunek i marketing polityczny jest nieodłącznym elementem działalności publicznej. Warto prowadzić takie badania. To skarbnica wiedzy przed wyborami.

  Wiceburmistrz Jarocina Robert Kaźmierczak zapewnia, że badania nie były wykonywane na potrzeby kampanii wyborczej. Pytany czy wygląd dla jego szefa jest istotny, ironizuje: - Zgadza się. Po przeprowadzeniu tych badań przytył znacząco. Myślę, że w porównaniu do innych samorządów jesteśmy lepsi jeszcze pod innymi względami.

  Michał Podsada, burmistrz Pobiedzisk tłumaczy, że pytania o wygląd były tylko niewielką częścią badań i nie miały większego znaczenia. Całość kosztowała budżet gminy 30 tys. zł.

  W Mosinie, Gostyniu, Pobiedziskach, za badania zapłacono po ok. 43 tys. zł. W Środzie 40 tys. zł, a Pleszewie i Wągrowcu po 50 tys. zł. - Jaki jest sens pytać, jak oceniamy wygląd burmistrza pół roku przed końcem kadencji? - pytał burmistrza Pleszewa Mariana Adamka, opozycyjny radny Marcin Sitnicki. - Mam nadzieję, że nie w tym celu, aby burmistrz dowiedział się, czy ma jeszcze skorzystać z solarium, czy już wystarczy.

  Burmistrz Koźmina Maciej Bratborski pytanie o swoją urodę uważa za "banalne i śmieszne": - No ale cóż, były w pakiecie.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Do Pana skromnego

  n (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 21

  Przygadał kocioł garnkowi.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  do jarociniak

  skromny (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 20

  Jjeszcze sie taki nie urodził c o jarociniakom dogodził!
  Panie Jarociniak, robisz Pan tak skandaliczne błędy ortograficzne, ze to pANA totalnie dyskwalifikuje.Proszę wrócić do szkoły i opanować...rozwiń całość

  Jjeszcze sie taki nie urodził c o jarociniakom dogodził!
  Panie Jarociniak, robisz Pan tak skandaliczne błędy ortograficzne, ze to pANA totalnie dyskwalifikuje.Proszę wrócić do szkoły i opanować wiedzę z ortografii z klasy drugiej szkoły podstawowej!!Nie będę zatem gadać z drugoklasistą, bo co on wie.Niech kazdy patrzy na siebie, a Pan jarociniak niech startuje na burmistrza , nikt Panu nie broni;)Zobaczymy jak bedzie gospodarzył !Jak można napisać"ładny do on morze jest...",to chyba jakis drugoklasista chyba jednak pisał, bo nie wierze, że dorosły facet by tak pisał i by tak zlekceważył naukę swojego ojczystego języka wstyd.Wstyd nie znać podstawowych zasad ortografii.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nie piszcie bzdur

  jarociniak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 20

  Ladny to on morze jest,ale to typowy zlodziej wszystko co robi to pod siebie niepotrafi sciagnac do miasta zadnegi powarznego inwestora,jak kogos sciagnie to zlodzieja,w sadzie mial sprawy za...rozwiń całość

  Ladny to on morze jest,ale to typowy zlodziej wszystko co robi to pod siebie niepotrafi sciagnac do miasta zadnegi powarznego inwestora,jak kogos sciagnie to zlodzieja,w sadzie mial sprawy za niegospodarnosc,zostal uniewinniony,tylko dlatego ze sprawa odbywala sie w jarocinskim sadzie,prosze was nie piszcie bzdur.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo