Filharmonia Poznańska: Dwa wieczory wirtuoza

  Filharmonia Poznańska: Dwa wieczory wirtuoza

  Marek Zaradniak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Rafał Blechacz to artysta rozchwytywany na całym świecie. Dziś i jutro wystąpi w Poznaniu. Wydarzenie artystyczne nie tylko tego weekendu to koncert "Chopin na bis", którego bohaterem będzie zwycięzca ostatniego konkursu chopinowskiego Rafał Blechacz
  Rozpocznie się on w Auli UAM jutro o godzinie 18. A ponieważ bilety na ten wieczór dawno zniknęły, dziś również o godzinie 18 odbędzie się próba generalna z udziałem publiczności. Ale i tu pozostały już tylko ostatnie wejściówki. Orkiestrę Filharmonii Poznańskiej poprowadzi Wojciech Rodek, a w programie Koncert fortepianowy f-moll Fryderyka Chopina oraz Suita "Jeux d'enfants Georgesa Bizeta i "Dolly Suite" Gabriela Faure.

  Zwycięstwo na konkursie chopinowskim otworzyło Rafałowi Blechaczowi drzwi do sal koncertowych całego świata. Koncertował m.in. w Sali Czajkowskiego Moskiewskiego Konserwatorium, w Tonhalle w Zurichu i w Tokyo Opera City... Jego koncerty zawsze spotykały się z życzliwym przyjęciem melomanów i krytyków, którzy nie szczędzą pochwał pod jego adresem. Mówią o cudzie pianistycznym z Warszawy, podkreślają naturalną elegancję artysty, jego interpretacje Chopina uważają za mistrzowskie, a nawet mówią, że Blechaczowi należałby się muzyczny Nobel. O popularności pianisty świadczy fakt, że jego kalendarz koncertowy jest całkowicie zapełniony na 2 lata.

  Niezwykle istotne dla Rafała Blechacza było podpisanie pięcioletniego kontraktu płytowego z wytwórnią Deutsche Grammophon. Blechacz jest drugim po Krystianie Zimermanie Polakiem związanym z tą firmą fonograficzną. Zarówno pierwsza płyta z preludiami Fryderyka Chopina, jak i kolejne - z sonatami Haydna, Beethovena i Mozarta oraz z koncertami fortepianowymi Chopina nagrana z Orkiestrą Concertgebouw pod batutą Jerzego Semkowa szybko zyskały status platynowych płyt.


  CHOPIN NA BIS

  Aula UAM (ul. Wieniawskiego 1)
  Próba generalna, piątek 21.05. godzina 18
  wejściówki: 10 zł

  Koncert, sobota 22.05.
  godzina 18
  wejściówki: 30 zł

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo