Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Literatura: Poznańska "Piątka" na stronach komiksu

Elżbieta Podolska
Okładka  komiksu "Piątka" autorstwa Wojciecha Nawrota
Okładka komiksu "Piątka" autorstwa Wojciecha Nawrota
Do księgarń trafił właśnie komiks pt. "Piątka". Jest to kolejna opowieść historyczna poznańskiej grupy rysowników i autorów.

Niedawno rysownicy wydali komiks "Katyń. Na nieludzkiej ziemi", a teraz opowieść o losach pięciu młodych przyjaciół, wychowanków poznańskiego oratorium księży salezjanów, w których zwyczajne, codzienne życie brutalnie wkroczyła wojna. Scenariusz albumu napisał duet autorów: Tomasz Nowak i Witold Tkaczyk na podstawie scenariusza filmu, który zamierza realizować Artur Piotrowski.

- Pierwsze strony przekazują klimat oratorium księży salezjanów i domów rodzinnych, a także przybliżają postaci młodych ludzi w okresie poprzedzającym wojnę - w czasie jeszcze spokojnym, ale już pod wyczuwalną presją nadchodzącego konfliktu - mówi Tomasz Nowak jeden z autorów. - Dalej ukazane zostało życie codzienne przyjaciół w okupowanym Poznaniu oraz ich pracę w konspiracji.

Na drugą część komiksu składają się obozowe losy bohaterów. Szczególny nacisk położony został tutaj na realia panujące w hitlerowskich więzieniach oraz świadectwo wiary, jakie oratorianie dawali w tym trudnym czasie.

Komiks kończy niezwykle poruszająca droga "Piątki" z cel śmierci pod szafot, opisana fragmentami tzw. listów spod gilotyny - pięknego wyznania wiary i słów otuchy kierowanych w ostatnich chwilach do najbliższych. Samo ścięcie, pokazane z niezwykłym wyczuciem, nie stanowi jednak finału opowieści... Album uzupełnia posłowie poruszające temat świętości we współczesnym świecie oraz przybliżające postaci "Piątki", a także galeria zdjęć ukazujących głównych bohaterów.

Relacje świadków i badania historyków dowodzą, że pięciu młodych ludzi szybko po rozpoczęciu niemieckiej okupacji Wielkopolski, podjęło działalność konspiracyjną. Za nią właśnie zostali oni aresztowani i przechodząc szlak ciężkich więzień, ostatecznie zostali zgilotynowani 24 sierpnia 1942 r. w Dreźnie. Podczas pobytu w obozach "Piątka" dała niezwykłe świadectwo dojrzałej wiary zaszczepionej w domach rodzinnych i wśród salezjanów. Zachowało się ono w przechowywanych dokumentach i wspomnieniach, dlatego też Jan Paweł II zaliczył oratorian w poczet błogosławionych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski