Literatura: Poznańska "Piątka" na stronach komiksu

  Literatura: Poznańska "Piątka" na stronach komiksu

  Elżbieta Podolska

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Do księgarń trafił właśnie komiks pt. "Piątka". Jest to kolejna opowieść historyczna poznańskiej grupy rysowników i autorów.
  Niedawno rysownicy wydali komiks "Katyń. Na nieludzkiej ziemi", a teraz opowieść o losach pięciu młodych przyjaciół, wychowanków poznańskiego oratorium księży salezjanów, w których zwyczajne, codzienne życie brutalnie wkroczyła wojna. Scenariusz albumu napisał duet autorów: Tomasz Nowak i Witold Tkaczyk na podstawie scenariusza filmu, który zamierza realizować Artur Piotrowski.

  - Pierwsze strony przekazują klimat oratorium księży salezjanów i domów rodzinnych, a także przybliżają postaci młodych ludzi w okresie poprzedzającym wojnę - w czasie jeszcze spokojnym, ale już pod wyczuwalną presją nadchodzącego konfliktu - mówi Tomasz Nowak jeden z autorów. - Dalej ukazane zostało życie codzienne przyjaciół w okupowanym Poznaniu oraz ich pracę w konspiracji.

  Na drugą część komiksu składają się obozowe losy bohaterów. Szczególny nacisk położony został tutaj na realia panujące w hitlerowskich więzieniach oraz świadectwo wiary, jakie oratorianie dawali w tym trudnym czasie.

  Komiks kończy niezwykle poruszająca droga "Piątki" z cel śmierci pod szafot, opisana fragmentami tzw. listów spod gilotyny - pięknego wyznania wiary i słów otuchy kierowanych w ostatnich chwilach do najbliższych. Samo ścięcie, pokazane z niezwykłym wyczuciem, nie stanowi jednak finału opowieści... Album uzupełnia posłowie poruszające temat świętości we współczesnym świecie oraz przybliżające postaci "Piątki", a także galeria zdjęć ukazujących głównych bohaterów.

  Relacje świadków i badania historyków dowodzą, że pięciu młodych ludzi szybko po rozpoczęciu niemieckiej okupacji Wielkopolski, podjęło działalność konspiracyjną. Za nią właśnie zostali oni aresztowani i przechodząc szlak ciężkich więzień, ostatecznie zostali zgilotynowani 24 sierpnia 1942 r. w Dreźnie. Podczas pobytu w obozach "Piątka" dała niezwykłe świadectwo dojrzałej wiary zaszczepionej w domach rodzinnych i wśród salezjanów. Zachowało się ono w przechowywanych dokumentach i wspomnieniach, dlatego też Jan Paweł II zaliczył oratorian w poczet błogosławionych.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo