Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kontenery to nie środowiskowy kaprys

Agnieszka Gonczar
W poprzednich edycjach kontenery przyciągały młode zespoły, takie jak Napszykłat (na zdj.)
W poprzednich edycjach kontenery przyciągały młode zespoły, takie jak Napszykłat (na zdj.) Waldemar Wylegalski
Gdy w 2008 roku na placu Wolności pojawiły się tajemnicze przeszklone obiekty, nikt nie przypuszczał, że staną się one artystyczną wizytówką Poznania. W najbliższą sobotę w ramach projektu KontenerART kontenery znów rozświetlą fragment miasta - a konkretnie (po raz drugi) Chwaliszewa.

- W tym roku akcja potrwa od maja do końca października, czyli w cieplejszej połowie roku. Chcemy pokazać, że KontenerART to nie chwilowy kaprys, tylko wielka potrzeba środowiska kultury i sztuki. Marzy nam się opalanie na plaży w Poznaniu w miłym towarzystwie i to być może stanie się realne - już teraz sypiemy piasek i stawiamy leżaki - mówi Ewa Łowżył, pomysłodawczyni i koordynatorka projektu.

Do tej pory akcja KontenerART trwała zaledwie kilka dni. W tym czasie młodzi adepci sztuk pięknych, muzycznych i filmowych mieli okazję zaprezentować swoje pomysły szerszej publiczności. A tych im z pewnością nie brakowało - od zwariowanych konkursów, gdzie atrybutem była nieznająca granic wyobraźnia, po prezentacje Poznania z nieco innej strony na spotkaniach z cyklu "We are the flux containers".

W tym roku nie tylko zmieni się czas trwania kontenerowych akcji, ale także rozszerzy formuła imprezy. Swoje miejsce znajdzie tam klub festiwalowy Ethno Portu czy jubileuszowa edycja imprezy Muzyka Świata. Nowinką będzie też nowy, ekologiczny profil akcji.

- Stoły wykonane z europalet, stołki do siedzenia ze starych belek stropowych, półki na książki wyprodukowane ze starych koszy na pieczywo, bar ze zużytych opon, ładowarka do telefonu skonstruowana z roweru i dynamo - śmieci są cool! - Są tanie, wyzwalają kreatywność i nie są mieszczańskie - uważa Ewa Łowżył.

Jednak i na tym nie koniec kulturalnych rewelacji - w sobotę 22 maja rozpocznie się "Gra Miejska", czyli strategiczna akcja dotycząca rewitalizacji starego koryta Warty. Przedmiotem gry będzie znalezienie takich pomysłów na zagospodarowanie i ożywienie koryta, aby stało się atrakcyjnym miejscem przy Trakcie Królewsko-Cesarskim, łączącym Stary Rynek z Ostrowem Tumskim. Półroczny program imprezy przewiduje także festiwal łączący modne trendy ze sztukami wizualnymi (Street Art Festival),czy konkurs architektoniczny na mobilne centrum sztuki współczesnej.

- Zapraszamy do kontenerów wszystkich, którzy wierzą w kulturę i sztukę. Oprócz wielu akcji edukacyjnych i artystycznych chcemy zorganizować również działania integracyjne, na przykład mecze piłki siatkowej poeci kontra kibice lub urzędnicy przeciwko artystom - zachęca Ewa Łowżył.
Więcej informacji o kontenerowych imprezach można znaleźć na stronie: www.kontenerart.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski