Kto nocą będzie chodził po kościołach? Turyści...

  Kto nocą będzie chodził po kościołach? Turyści...

  Elżbieta Podolska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Po Nocy Muzeów, poznaniaków czeka kolejne interesujące wydarzenie. W sobotnią noc zostaną otwarte dla zwiedzających trzy wspaniałe kościoły zbudowane w barokowym stylu.
  Bo właśnie barok jest tematem przewodnim imprezy pod hasłem "Wieczór kościołów". Odbędzie się ona w stolicy Wielkopolski po raz pierwszy. Będzie można odwiedzić tylko jedną świątynię, albo wybrać się na modlitwę i wędrówkę po niedostępnych na co dzień zakamarkach wszystkich trzech.
  Organizatorzy liczą na duże zainteresowanie zwiedzających. Przygotowano dla nich wspaniałe atrakcje, takie jak zwiedzanie podziemi fary w blasku pochodni czy opowieści o tajemniczych obrazach.

  - Od godziny 19 do 1 w nocy, będą otwarte trzy najpiękniejsze kościoły barokowe w Poznaniu: klasztor Franciszkanów na Garbarach, poznańska fara i klasztor Franciszkanów na Wzgórzu Przemysła - mówił podczas konferencji ksiądz Maciej Szczepaniak, rzecznik poznańskiej kurii. - Wieczór kościołów to nie tylko zwiedzanie, to także zaproszenie do wspólnej modlitwy.

  W każdej ze świątyń odbędą się msze i spotkania modlitewne. W kościele Franciszkanów konwentualnych mszę celebrować będzie arcybiskup Stanisław Gądecki w szatach liturgicznych z epoki baroku.

  - W tym roku będzie można zobaczyć kościoły barokowe, w których chcemy odkryć bogactwo modlitwy w stylu tamtej epoki - opowiada biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej Marek Jędraszewski. Ciekawostką będzie m.in. czytanie Biblii w przekładzie ks. Jakuba Wujka.

  Ksiądz Wojciech Wolniewicz, proboszcz fary, zaprasza wszystkich do zwiedzania w blasku pochodni podziemi farnych, które otwierane są tylko przy wyjątkowych okazjach. - Opowiadać będziemy też o tajemnicy "podwójnego" obrazu Matki Bożej wśród aniołów i obróconej w proch rzeźby św. Alojzego Gonzagi - mówi ksiądz Wolniewicz.

  W kościele Franciszkanów na Garbarach będzie można zwiedzić unikatowe Muzeum Misyjne prezentujące eksponaty z krajów misyjnych, w których pracują franciszkanie (m.in. figurkę z Peru z I wieku) i monety z Zairu (z VII wieku p.n.e.).

  W kościele klasztornym Franciszkanów konwentualnych na Wzgórzu Przemysła będzie można wziąć udział w multimedialnych pokazach makiet znajdujących się w podziemiach.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo