Kolej: Groźba strajku skróciła listę pociągów do likwidacji

  Kolej: Groźba strajku skróciła listę pociągów do likwidacji

  Robert Domżał

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Lista pociągów, które spółka PKP Intercity zamierza zlikwidować począwszy od czerwca jest coraz krótsza. Najwięcej połączeń straci stolica. Wielkopolanie odczują zmiany w niewielkim stopniu. Niepokój mogą wzbudzić zapowiedzi strajku maszynistów. Decyzja ma zapaść dzisiaj.
  Jeszcze pod koniec ubiegłego tygodnia na liście pociągów spółki PKP IC, które mają zniknąć z rozkładu jazdy było ponad 40 pozycji. - Po rozmowach z Ministerstwem Infrastruktury pozostało już tylko 27 pozycji - mówi Paweł Ney, rzecznik PKP IC.

  Podstawowym kluczem jakim posługiwali się wykreślający pociągi była rentowność połączeń. Jednak Ministerstwo Infrastruktury nakazało kolejarzom wziąć pod uwagę społeczny aspekt i nie odwoływać tych pociągów, które nie mają żadnej alternatywy. Urzędnicy z ministerstwa obawiają się wybuchu niezadowolenia społecznego.

  Z pociągów, które przejeżdżają przez Wielkopolskę, najprawdopodobniej będzie odwołane połączenie Gdynia Główna - Poznań - Zielona Góra oraz Zielona Góra - Poznań - Gdynia Główna. Ponadto PKP IC zamierza skrócić trasę pociągu z Wrocławia przez Poznań do Olsztyna i dalej do Białegostoku. Trasa będzie okrojona o odcinek Suwałki - Białystok. Pociąg Warszawa - Poznań - Kostrzyn nad Odrą pojedzie tylko do stolicy Wielkopolski.

  Ostateczne decyzje zapadną po 20 maja Wtedy to ma się odbyć kolejna tura rozmów między spółką PKP IC a Ministerstwem Infrastruktury. Ale z zapowiedzi wynika, że mocniej zmiany odczują podróżni, którzy korzystali z pociągów kursujących między stolicą a Krakowem, Białymstokiem, Katowicami, Wrocławiem.

  W spory o pieniądze włączyli się maszyniści kolejowi. Konfederacja Kolejowych Związków Zawodowych zadecyduje dzisiaj o tym, czy maszyniści rozpoczną bezterminowy strajk. Jak twierdzi Leszek Miętek, przewodniczący KKZZ w piśmie do premiera winę za obecną sytuację spółek PR i PKP IC ponosi rząd. Protest ma zmobilizować Ministerstwo Infrastruktury do działań, które zapobiegną destrukcji spółek kolejowych. W Konfederacji zrzeszeni są maszyniści różnych spółek kolejowych. Szefowie wielkopolskiego oddziału spółki PKP IC twierdzą, że o możliwości strajku nie zostali dotąd poinformowani.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo