Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do tej pracy trzeba mieć serce

Agnieszka Smogulecka
Fot. Andrzej Szozda
Z Wojciechem Olbrysiem, komendantem wielkopolskiej policji, rozmawia Agnieszka Smogulecka

Ilu jest policjantów w Wielkopolsce?

Mamy 7800 etatów, brakuje nam jednak obecnie niemal 440 osób. Najwięcej wakatów, bo ponad 230, jest w Komendzie Miejskiej Policji w Poznaniu. Ponad 130 osób brakuje w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, zwłaszcza w Oddziale Prewencji i w Samodzielnym Pododdziale Antyterrorystycznym.

Chłopcy marzą, by dostać się do antyterrorystów. Z wiekiem mijają takie zachcianki?

Trafiają tam bardzo dobrze wyszkoleni policjanci z grup realizacyjnych działających w całym województwie. Ci najlepsi i najbardziej wytrwali, którzy wyszkolą swoich następców, mogą myśleć poważnie o służbie u naszych antyterrorystów.

Poznań jest największym miastem Wielkopolski, tu jest najwięcej policjantów i najwięcej wakatów. Dlaczego?

Jest spore zainteresowanie pracą w policji, ale dotyczy to osób spoza Poznania i powiatu poznańskiego. Ludzie stąd nie zawsze są zainteresowani pracą w policji, bo w tym rejonie jest najniższe bezrobocie i bogata oferta pracy. Nasza propozycja wydaje się im mało interesująca, chociaż po przeszkoleniu młody policjant zarabia 1700 złotych. Otrzymuje także dodatkowe świadczenia, jak trzynasta pensja czy mundurówka.

Święto policji. Czy jest co świętować?

Powodów do świętowania mamy sporo. Wielkopolska policja, jak wynika z badań społecznych, cieszy się dużym zaufaniem. Wiem, że jest to zasługa tych policjantów, którzy pracują na podstawowych stanowiskach, z którymi mieszkańcy mają do czynienia najczęściej. Policjant to nie tylko zawód, to także powołanie. W tę pracę trzeba wkładać serce. Na takich ludzi zawsze można liczyć. Z roku na rok, co mnie cieszy, poprawia się szybkość dojazdu patroli na wezwanie. Ludzie to widzą i doceniają, zdarza się, że dzwonią i przysyłają listy z podziękowaniami. To, że jest coraz lepiej, nie oznacza jednak, że jest idealnie. Ludzie, którzy dzwonią po policję, spodziewają się, że patrol pojawi się niemal natychmiast. Nie mamy tak wielu policjantów, by zawsze było to możliwe. Kolejnym powodem do świętowania są dobre wyniki, jakie osiągnęliśmy w pierwszym półroczu tego roku. Zanotowaliśmy duży spadek przestępczości pospolitej, a jednocześnie bardzo wzrosła wykrywalność. Obecnie rozwiązujemy 74,4 procent wszystkich spraw. Działamy więc coraz skuteczniej. Jesteśmy instytucją, która szybko reaguje także na przypadki nieprawidłowości w naszej pracy. Nie popełnia błędów tylko ten, kto nic nie robi. Dokładnie analizujemy niedociągnięcia i zastanawiamy się nad ich przyczynami. Myślimy też o tym, co zrobić, aby zapobiec podobnym sytuacjom w przyszłości. Wiem, że to również ma istotny wpływ na wizerunek policji w oczach mieszkańców naszego regionu.

Policja bardziej niż przed laty dba o wizerunek. Czy wrócą czasy, gdy mieszkańcy czuli respekt przed mundurem, a wyrostki nie "pyskowały" stróżom prawa?

Ci, którzy postępują zgodnie z prawem, mają respekt do munduru, szanują policjantów i nie muszą się ich bać. Nie czują respektu ci, którzy łamią prawo. To się jednak systematycznie zmienia, bo policjanci bezwzględnie postępują wobec takich ludzi. Przed nami jeszcze sporo pracy, ale w dużym stopniu to kwestia wychowania społeczeństwa, które wspólnie z nami powinno troszczyć się o bezpieczeństwo. Mieszkańcy powinni wskazywać miejsca, w których nie czują się bezpiecznie, zwracać uwagę na to, co dzieje się wokół, reagować na różnego rodzaju incydenty. Policji powinni się bać przestępcy, a wszyscy inni, uczciwi ludzie, mogą nam zaufać.

Skoro jest tak dobrze, to dlaczego policjanci protestują? Do komendy głównej wysyłali widelce, grupowo przedkładali zwolnienia lekarskie i nie przychodzili do pracy. Kolejny protest zapowiadany jest na jesień. Wszystko przeciwko złym warunkom pracy i niskim podwyżkom.

Faktycznie, te protesty w pewnym stopniu dotyczyły także Wielkopolski, ale ważne było to, że nie wpłynęły na zapewnienie porządku i bezpieczeństwa. Sądzę, że policjantom chodziło przede wszystkim o zasygnalizowanie problemu, a same protesty bardziej wynikały z braku informacji niż z tego, że policjanci nie chcieli pracować. Dlatego uważam, że trzeba częściej rozmawiać z podwładnymi. Zarówno przełożeni, jak ich policjanci muszą dokładnie wiedzieć, jaka jest sytuacja i jakich zmian mogą się spodziewać. Nieraz frustracja narastała z niedoinformowania, ale myślę, że z czasem będzie się to zmieniać na lepsze. Wierzę, że dzięki ustawie modernizacyjnej i innych, które są przygotowywane, poprawią się warunki pracy i zarobki policjantów. Dlatego nie obawiam się, że dużo policjantów zmieni zawód. Z ankiet, które wypełniają policjanci wynika, że w pracy nie liczą się wyłącznie finanse. Moi podwładni chcą czuć dobrą atmosferę w pracy, oczekują, żeby bezpośredni przełożeni zauważali ich starania i dokonania. Chcą też rozmawiać o problemach w ich pracy. Gdy pojawiły się takie sygnały w Wielkopolsce, ani chwili się nie wahałem. Spotkałem się z policjantami, żeby przedyskutować wszystkie ważne dla nich sprawy.

Co komendant ma do powiedzenia podwładnym z okazji waszego wspólnego święta?

Wszystkim policjantom i pracownikom policji serdecznie dziękuję za ich dobrą pracę i poświęcenie, a ich rodzinom za zrozumienie dla tej ciężkiej i odpowiedzialnej służby. Moim podwładnym dziękuję szczególnie za to, że dzięki ich służbie mieszkańcom wielkopolski żyje się lepiej i bezpieczniej. Praca policjantów wiąże się zawsze z ryzykiem, dlatego życzę, żeby ich służba była spokojna, a wszyscy wracali do domu cali i zdrowi. Obiecuję starać się o lepsze warunki pracy, godne zarobki, bo wielkopolscy policjanci na to zasługują.

Inspektor Wojciech Olbryś z wykształcenia jest ekonomistą. Komendantem wojewódzkim policji w Poznaniu został jesienią 2007 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski