Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Skarby z Sudanu w Muzeum Archeologicznym

MMR
Poznańskie Muzeum Archeologiczne zaprezentowało skarby odkryte w rejonie IV katarakty Nilu w Sudanie. Zabytki przywieziono do Polski pod koniec kwietnia. Część trafiła do instytucji poznańskiej, a część do Muzeum Narodowego w Warszawie.

Badania rozpoczęły się w grudniu 2003 roku. Prowadzono je na obszarze około 45 kilometrów między miejscowościami Shemkiya i Khor Umm Ghizlan. Poznańscy archeolodzy zarejestrowali stanowiska datowane od środkowego paleolitu po okres islamski, m.in. cmentarzyska tumulusów. Spośród 115 stanowisk przebadano siedem. Jedno z nich, Hagar El Beida, złożone było z 150 grobów.

Do Polski trafiły naczynia gliniane i brązowe, paciorki, fragmenty uzbrojenia oraz wycięte bloki kamienne z przykładami sztuki naskalnej. - Kluczowy podział był między stroną sudańską a polską. Do Polski wszystko przyjechało pod koniec kwietnia. Z Warszawą dostaliśmy rzeczy porównywalne, choć było dużo perełek, na których nam zależało, ale ich nie dostaliśmy. Warszawa, w związku z finansowaniem badań, miała pewne roszczenia - mówi dr Marek Chłodnicki, który brał udział w misji.

- W Muzeum Narodowym w Warszawie na przywiezienie do Poznania czeka duża kolekcja naczyń ceramicznych. Część tych zabytków na pewno wzbogaci naszą wystawę stałą "Archeologia Sudanu" - podkreślał podczas dzisiejszej konferencji w Muzeum Archeologicznym dr Marek Chłodnicki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski