Poznań: Skarby z Sudanu w Muzeum Archeologicznym

  Poznań: Skarby z Sudanu w Muzeum Archeologicznym

  MMR

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Poznań: Skarby z Sudanu w Muzeum Archeologicznym
  1/6
  przejdź do galerii

  ©M.Mrozek

  Badania rozpoczęły się w grudniu 2003 roku. Prowadzono je na obszarze około 45 kilometrów między miejscowościami Shemkiya i Khor Umm Ghizlan. Poznańscy archeolodzy zarejestrowali stanowiska datowane od środkowego paleolitu po okres islamski, m.in. cmentarzyska tumulusów. Spośród 115 stanowisk przebadano siedem. Jedno z nich, Hagar El Beida, złożone było z 150 grobów.

  Do Polski trafiły naczynia gliniane i brązowe, paciorki, fragmenty uzbrojenia oraz wycięte bloki kamienne z przykładami sztuki naskalnej.
  - Kluczowy podział był między stroną sudańską a polską. Do Polski wszystko przyjechało pod koniec kwietnia. Z Warszawą dostaliśmy rzeczy porównywalne, choć było dużo perełek, na których nam zależało, ale ich nie dostaliśmy. Warszawa, w związku z finansowaniem badań, miała pewne roszczenia - mówi dr Marek Chłodnicki, który brał udział w misji.

  - W Muzeum Narodowym w Warszawie na przywiezienie do Poznania czeka duża kolekcja naczyń ceramicznych. Część tych zabytków na pewno wzbogaci naszą wystawę stałą "Archeologia Sudanu" - podkreślał podczas dzisiejszej konferencji w Muzeum Archeologicznym dr Marek Chłodnicki.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo