Koszykówka: Wielkie brawa dla koszykarzy Big Plusa

Maciej Łosiak
Reprezentaci drużyny Big Plus drugi raz z rzędu wygrali Ligę Amatorskiej Koszykówki Maciej Łosiak
Big Plus zwyciężył w kolejnej edycji Ligi Amatorskiej Koszykówki. W wielkim finale spotkały się zespoły Kerry Polska i obrońca tytułu Big Plus. Po dobrym i emocjonującym meczu, po raz drugi z rzędu mistrzem został zespół Big Plus pokonując rywali 89:74.

Pierwsza kwarta spotkania rozpoczęła się od zdecydowanych ataków graczy Kerry Polska i prowadzenia 8:2. Punkty Michała Kaczmarka i dwie "trójki" Krystiana Jankowskiego wyprowadziły jednak szybko zespół Biga na prowadzenie 19:16. Początek drugiej kwarty to znów ataki zawodników Kerry, którzy objęli prowadzenie 29:21, a licznie zgromadzonej w hali Politechniki publiczności podobać się mogły w szczególności efektowne wsady Macieja Wieszczaka i Krzysztofa Kawałka. Kolejne 5 minut to popis skutecznej gry obrońców tytułu, którzy zdobyli 15 punktów z rzędu, nie tracąc żadnego. Pierwsza część gry zakończyła się więc wynikiem 46:33 dla drużyny Biga.

- Po zmianie stron zawodnicy Kerry ponownie zaczęli odrabiać straty i doprowadzili do stanu 52:43, ale kolejno trafione trzy "trójki" Bartka Sikorskiego oraz kłopoty z przewinieniami osobistymi Tomasza Dąbrowskiego i Macieja Wieszczaka odebrały graczom Kerry marzenia o mistrzowskim tytule - relacjonuje Robert Witkowski, koordynator ligi.

Kolejna odsłona to już spokojna, rozsądna gra Biga, który w czwartej kwarcie kontrolował przebieg wydarzeń na boisku i ostatecznie wygrał 89:74. Bez wątpienia na wyróżnienie wśród zawodników Biga zasłużył Krystian Jankowski, autor 27 punktów i 10 zbiórek oraz Piotr Janowicz zdobywca 18 punktów. Wśród pokonanych najlepiej zaprezentował się Krzysztof Kawałek, który zaliczył 19 punktów, 9 zbiórek i 6 asyst.

W meczu o trzecie miejsce spotkały się zespoły Traktorów i Politechniki II, w którym to po zaciętym pojedynku wygrał pierwszy z nich 75:72.

Bezpośrednio po meczu finałowym odbyło się uroczyste zakończenie Ligi Amatorskiej Koszykówki, które uświetnił swą obecnością rektor Politechniki Poznańskiej prof. Adam Hamrol. Podsumowując udaną imprezę zaprosił wszystkich uczestników do udziału w trzeciej już edycji rozgrywek LAK, która najprawdopodobniej wystartuje z końcem października.

Najlepszym zawodnikiem (MVP) ligi LAK organizatorzy wybrali gracza zespołu Big Plus Piotra Janowicza. Oto pozostali laureaci klasyfikacji indywidualnych: Grzegorz Duda (Logo Wodnik) - najlepszy egzekutor rzutów wolnych; P. Janowicz - najlepiej rzucał za 3 pkt., Michał Bodnar (Logo) - zwycięzca w klasyfikacji zbiórek; P. Janowicz - wygrał w klasyfikacji asyst; Krzysztof Dobrowolski (Kerry Polska) - najlepszy zawodnik w przechwytach; M. Bodnar - zwycięzca w klasyfikacji bloków; Agata Jurkowlaniec (Chyże Dziadki) - jedyna kobieta w lidze; Wojciech Wiese (Chyże) - najstarszy uczestnik ligi LAK.