Lednica: 96 skoczków upamiętni tragedię Tu-154

  Lednica: 96 skoczków upamiętni tragedię Tu-154

  Karolina Koziolek

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  96 skoczków z biało-czerwonymi bukietami zeskoczy w sobotni wieczór 5 czerwca na pola lednickie. - Chcemy nawiązać do katastrofy prezydenckiego samolotu w Smoleńsku - tłumaczy dominikanin ojciec Jan Góra.
  - Skoro katastrofa uniemożliwiła prezydentowi dotarcie do Katynia, my dopełnimy tę misję. 96 skoczków (tylu, ile było ofiar katastrofy) skoczy, a my pod Bramą-Rybą będziemy czekać z obrazem Matki Boskiej Katyńskiej. Uczcimy w ten sposób pamięć ofiar mordu katyńskiego sprzed 70. lat i zarazem zrealizujemy misję pasażerów rozbitego tupolewa.

  Najsilniej obecna na Lednicy będzie jednak tematyka kobieca.
  Tegoroczne spotkanie młodzieży odbędzie się pod hasłem "Kobieta - dar i tajemnica". - Chcemy pokazać, jak ważna jest obecność kobiet w naszym życiu, jaką są tajemnicą, chociaż na co dzień może o tym nie myślimy - mówi o. Jan Góra. - Symbolicznym tego wyrazem będzie specjalne błogosławieństwo kobiecych dłoni, które nawiązuje do dawnej tradycji. Kobiece ręce przygotowują posiłki, przytulają, pocieszają. Chcemy to przypomnieć, uświęcić kobiece dłonie. A żeby wesprzeć merytorycznie te nasze symboliczne działania, będziemy rozdawać najnowszą książkę dr Wandy Półtawskiej pod tytułem "Eros et iuwentus", co tłumaczy się jako "Miłość i młodość".

  Dr Wanda Półtawska, była przyjaciółka Karola Wojtyły, a później Jana Pawła II, w swojej książce pisze nie tylko o kobietach, ale także o miłości między nimi a mężczyznami.

  Kolejnym symbolem na Lednicy będzie miód rozdawany wśród uczestników jako symbol kobiecości. - Miód symbolizuje kobiecą słodycz, ale także Chrystusa i słodycz służenia mu, co chciałbym szczególnie zaakcentować ze względu na trwający rok kapłański - podkreśla o. Jan Góra. - Dodatkowo pszczoły symbolizują niewinność. Dlatego chciałbym, abyśmy przyoblekli się na ten dzień w biel, która jest kolorem niewinności.

  Akcentem kobiecym będzie wspomnienie błogosławionej Karoliny Kózkówny, której relikwie zostaną odsłonięte na Lednicy i tam już pozostaną. Inne zaplanowane na ten dzień wydarzenia to między innymi uroczysty chrzest odmiany tulipana, który otrzyma imię Jana Pawła II. Kwiat został zarejestrowany u królowej Holandii a ma kolor biały - tak jak papieskie szaty. - Aktu chrztu dokonam w imieniu kardynała Stanisława Dziwisza - wyjaśnia o. Jan Góra.

  Młodzi będą mieli okazję zobaczyć także balet "Stworzenie świata", który zaprezentują tancerze z poznańskiego Teatru Wielkiego. Nowym elementem będzie symboliczne oddanie pól lednickich w posiadanie młodzieży. Ojciec Jan Góra odczyta akt nadania ziemi wszystkim chętnym.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (6)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  komentarze

  Ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 9

  Widzę że jesteście (inni komentujący) ograniczeni, skoro opcja polityczna jest ważniejsza dla was niż życie ludzkie 96 osób. Pewnie będziecie w Lednicy.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  komentarze

  Ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 10

  Widzę że jesteście (inni komentujący) ograniczeni, skoro opcja polityczna jest ważniejsza dla was niż życie ludzkie 96 osób. Pewnie będziecie w Lednicy.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Góra

  axxa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 9

  Temu grubemu już całkiem odbiło

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Skoki

  P.Ż (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 12

  Mam nadzieję,że Ojciec Góra weźmie pod uwagę wyniki sondy (patrz obok) i wycofa się z tego tandetnego pomysłu.Myślę,że nie trzeba nam show i modlitwa zupełnie wystarczy, zamiast NIEBEZPIECZNYCH...rozwiń całość

  Mam nadzieję,że Ojciec Góra weźmie pod uwagę wyniki sondy (patrz obok) i wycofa się z tego tandetnego pomysłu.Myślę,że nie trzeba nam show i modlitwa zupełnie wystarczy, zamiast NIEBEZPIECZNYCH wyczynów.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  WŁASNIE!

  maki (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 13

  Powinni byli wywalić kaczyńskiego ze spadochronem z samolotu a potem zawrócić !!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dobry

  pomysł (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 10

  Dobry pomysł ... Kaczyński zamiast kazać lądować pilotowi we mgle mógł skoczyć na spadochronie... ;-)

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo