Gniezno: Następcą prymasa został abp. Kowalczyk

  Gniezno: Następcą prymasa został abp. Kowalczyk

  Iza Budzyńska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Nowym prymasem Polski został abp. Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce, który posługę arcybiskupa pełni od prawie 21 lat, a 28 sierpnia skończy 72 lata. Prymasem oraz nowym metropolitą gnieźnieńskim został dzisiaj mianowany przez papieża Benedykta XVI.
  - Jak wiadomo, czas mojej przedłużonej posługi dobiega końca - zwrócił się do wiernych abp. Henryk Muszyński w liście, który odczytywany był we wszystkich parafiach archidiecezji w niedzielę. - Można się spodziewać, że niebawem zostanie przysłany przez Ojca Świętego mój następca. Proszę Was, przyjmijcie go otwartym sercem, w duchu wiary, jako posłanego przez samego Chrystusa, który zapewnił Apostołów: "Jak Mnie posłał Ojciec, tak i Ja was posyłam".


  Abp. Muszyński, metropolita gnieźnieński i prymas Polski, wiek emerytalny osiągnął w marcu 2008 roku, jednak papież Benedykt XVI polecił mu pełnienie posługi przez następne dwa lata. W ten sposób 19 grudnia 2009 objął posługę prymasowską, do czasu powołania następcy.

  - Nominacja jest ogłaszana w ten sposób, że o 12.00 Nuncjatura ogłasza komunikat - wyjaśnia ks. dr Krzysztof Wętkowski, kanclerz Kurii w Gnieźnie. - Wcześniej wie na pewno sam zainteresowany, ale oczywiście jest pod sekretem papieskim i nie może się tą wiadomością podzielić.

  Ostatnie prawie dwa miesiące dla wiernych, którzy zdawali sobie sprawę, że upłynął okres posługi abp. Muszyńskiego, stanowiły oczekiwanie na wiadomość o jego następcy, która mogła przyjść podczas któregoś święta bądź jubileuszu, ale też zaskoczyć w dzień nie wiążący się z żadną szczególną liturgią.

  Wśród potencjalnych kandydatów pojawiały się nazwiska metropolitów poznańskiego i warszawskiego, a nawet biskupa pomocniczego archidiecezji gnieźnieńskiej Wojciecha Polaka. Tego ostatniego dlatego, iż przed abp. Muszyńskim przeważnie prymasami zostawali najmłodsi spośród biskupów - tak było choćby w przypadku kard. Stefana Wyszyńskiego i kard. Józefa Glempa. Wymieniany był także kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, za życia papieża-Polaka najbliższy współpracownik Jana Pawła II. To on, a nie prymas Polski przewodniczył uroczystościom pogrzebowym pary prezydenckiej.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo