Poznań kupił rzeźbę czeskiego skandalisty

  Poznań kupił rzeźbę czeskiego skandalisty

  Agnieszka Gonczar

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  - Gdybym miał powiedzieć coś o sobie, to jedynym co bym umiał podać ze stuprocentową pewnością byłby rozmiar mojego buta - tymi słowami David Černý zaprezentował się poznańskiej publiczności.
  Czeski artysta przyjechał do stolicy Wielkopolski na uroczyste odsłonięcie swej rzeźby Golem, która stanęła przy Alejach Marcinkowskiego. Mierzący 2,5 metra stalowy gigant został zaprojektowany przez Černego na zlecenie Wielkopolskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w ramach programu "Poznań Miasto Sztuki".

  Postać Golema wywodzi się z tradycji żydowskiej i jest wyobrażeniem człowieka stworzonego z gliny, ale pozbawionego duszy.
  Na pierwszy rzut oka, mogłoby się wydawać, że ta mityczna istota nie ma nic wspólnego z Poznaniem, jednak według najbardziej znanej legendy, odpowiedzialnym za stworzenie Golema był rabin Löw ben Bezalela z Poznania.

  Choć rzeźba stoi nieruchomo w miejscu, sprawia wrażenie jakby za chwilę miała ruszyć i pójść w stronę Rynku, do którego jest zwrócona twarzą.

  - Początkowy projekt zakładał, że postać Golema będzie stała na środku chodnika, a z czasem miała być także przenoszona w różne części miasta, by mogła zaistnieć interakcja z przechodniami. Niestety nie udało mi się zdobyć pozwolenia na tego typu realizację - wyjaśnia David Černý.

  Poznań jest trzecim miastem w Europie (obok Pragi i Liberca), które kupiło pracę Czecha. Jak dotąd powód był bardzo prosty - jego sztuka budzi zbyt duże kontrowersje, a jej realizacje często wymagają sporych nakładów finansowych.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo