Krystyna Łybacka pyta Donalda Tuska o CBA oraz księży

  Krystyna Łybacka pyta Donalda Tuska o CBA oraz księży

  Łukasz Cieśla, Krzysztof M. Kaźmierczak

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  - Dlaczego CBA nie wyjaśnia zarzutów o łamanie prawa przez księży katolickich? - dopytuje w swojej interpelacji poznańska posłanka SLD Krystyna Łybacka.
  Kilka dni temu skierowała ją do premiera Donalda Tuska, a podstawą stał się artykuł w "Polsce Głosie Wielkopolskim" z 30 kwietnia. Opisaliśmy w nim przypadki, gdy CBA nie wyjaśniało treści doniesień wskazujących na przestępstwa popełniane przez księży. Chodziło o rzekome oszukiwanie fiskusa oraz oskarżenia pod adresem jednego z biskupów o branie łapówek. W zamian miał przydzielać "lepsze" parafie. W tym drugim przypadku doniesienie do CBA złożył jeden z księży.

  Rzecznik biura Jacek Dobrzyński powiedział nam, że agenci badają doniesienia tylko wtedy, gdy dotyczą funkcjonariuszy publicznych. A księża nimi nie są. Nieoficjalnie mówi się jednak o niechęci wśród pracowników organów ścigania do "zadzierania" z duchownymi.

  - Kościół zajmuje szczególne miejsce w naszej kulturze, a księża są postrzegani przez wielu ludzi jako punkt odniesienia, jak należy się zachowywać. Dlatego podejrzenia wskazujące na ich nieetyczne, a wręcz przestępcze działania, są bardzo groźne - argumentuje Krystyna Łybacka. - A stwierdzenie rzecznika CBA stawia pod znakiem zapytania sens istnienia tej formacji - dodaje.

  Poznańska posłanka zwraca jednocześnie uwagę, że księża również podlegają pod polskie prawo. Powinni odpowiadać więc za swoje czyny tak samo, jak inni obywatele. Premier ma 21 dni na udzielenie pisemnej odpowiedzi na interpelację Krystyny Łybackiej.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo