Konin: Mieszkania nie dla lokatorów - kto je kupi?

  Konin: Mieszkania nie dla lokatorów - kto je kupi?

  Ola Braciszewska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Rada wierzycieli upadłego TBS "Inwestor" nie zmieniła uchwały dotyczącej sprzedaży bloków przy ul. Spółdzielców 48 i 31a w Koninie. Najemcy zapowiadają, że nie zrezygnują z walki o wykup swoich mieszkań. - Nie poddamy się - mówią.
  Budynki przy ul. Spółdzielców i Podgórnej w Koninie wybudowane zostały ponad 10 lat temu przez TBS "Inwestor". Po ogłoszeniu przez firmę upadłości, nieruchomościami zaczął zarządzać syndyk masy upadłościowej. Ponad dwa miesiące temu okazało się, że blok i klatka schodowa przy ul. Spółdzielców zostały wystawione na sprzedaż. Kiedy w jednym z budynków pojawił się rzekomy przyszły właściciel, który zapowiedział podwyżkę czynszów, lokatorzy zaczęli walkę o wykup swoich mieszkań.
  Niedługo potem dołączyli do nich mieszkańcy Spółdzielców 48. Zdesperowani najemcy próbowali negocjować z syndykiem możliwość kupienia lokali. Kiedy to nie przyniosło skutku, oflagowali swoje balkony.

  Transparenty z napisami "51 rodzin na bruk?", "Chcemy równego traktowania lokatorów", czy "Pomocy" miały zwrócić uwagę mieszkańców Konina na ich dramat i skruszyć serca syndyka oraz rady wierzycieli. Kiedy i to nie pomogło, lokatorzy złożyli ponad 100 skarg do sędziego komisarza, który nadzoruje pracę syndyka. Pod koniec marca sędzia komisarz wstrzymał procedurę sprzedaży i zwrócił się do syndyka o zorganizowanie spotkania rady wierzycieli, w którym mieli też uczestniczyć mieszkańcy.

  Rada wierzycieli zebrała się 28 kwietnia. To miał być decydujący dzień, bo do pierwszego spotkania rady wstrzymana była sprzedaż bloków. Niestety nic nie ustalono. - Rada wierzycieli nas wysłuchała, ale nikt nic nam nie powiedział - mówi ł Krzysztof Dębowski.

  Mieszkańcy jeszcze tego samego dnia złożyli w konińskim Sądzie Rejonowym pismo z prośbą o przedłużenie wstrzymania sprzedaży budynków do kolejnego spotkania rady wierzycieli. Decyzja sędziego komisarza powinna być znana w tym tygodniu. Do sądu wpłynął natomiast już protokół z posiedzenia rady. Wynika z niego, że wierzyciele nie zmienili swojej poprzedniej uchwały dotyczącej sprzedaży nieruchomości w całości. Tym samym odrzucili prośby najemców, którzy chcieli wykupić swoje lokale. W tym samym czasie w sądzie znalazł się również inny dokument. - Otrzymaliśmy wniosek o rezygnacji pani syndyk. Ustanowiony został już tymczasowy zarządca, który będzie realizował uchwały rady wierzycieli do czasu powołania nowego syndyka - mówi Alina Stępień-Milukow, prezes Sądu Rejonowego w Koninie.

  Decyzja pani syndyk i postawa rady wierzycieli zbulwersowała mieszkańców ul. Spółdzielców. - Nie zrezygnujemy z walki, chociaż nie wiemy co jeszcze możemy zrobić. To, co się dzieje to dla nas tragedia. Jesteśmy tym załamani, ale nie poddamy się - mówi Przemysław Grzelak, przedstawiciel mieszkańców.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo