Wolsztyn: Zakończyło się wielkie święto parowozów

  Wolsztyn: Zakończyło się wielkie święto parowozów

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Zakończył się siedemnasty Międzynarodowy Piknik Miłośników Kolei. Impreza ta dała możliwość wzięcia udziału w niezwykłym show, w którym głównymi aktorami są zabytkowe parowozy. Organizatorami pikniku byli Spółka PKP Cargo i Fundacja Era Parowozów.
  Na pikniku zostały zaprezentowane maszyny pochodzące z kilku krajów Europy. Uczestnicy wydarzenia będą mogli w tym roku podziwiać parowozy z Polski, Niemiec, Czech i Węgier.

  Weekend pełen atrakcji
  W wigilię majowego weekendu, niezapomnianych wrażeń zapewniło widowisko "Światło, dźwięk i para", które rozpoczęło się o godz. 21:30. Wieczorny pokaz to nowoczesna forma spektaklu muzycznego, w której główną rolę grają zabytkowe lokomotywy, światło i buchająca para.


  Punktem kulminacyjnym sobotniego popołudnia było uroczyste otwarcie tytułowej Parady Parowozów. W tej wyjątkowej defiladzie zaprezentowały się lokomotywy trakcji parowej. Natomiast od wczesnych godzin porannych każdy uczestnik imprezy miał okazję przejechać się pociągiem retro lub drezyną. Zainteresowani mieli także możliwość zwiedzania parowozowni i pokazów obrządzania parowozów oraz zapoznać się ze sprzętem ratownictwa technicznego. "Artystyczną podróż" parowozem po europejskich miastach - Chabówce, Wolsztynie, Pradze, Berlinie, Londynie oraz Paryżu zapewni występ aktorów polskich teatrów (Buffo, Roma, Komedia) - "Podróż po Europie".

  Parada Parowozów to jednocześnie dobra okazja, aby wspomóc akcję ratowania tych pięknych i unikalnych maszyn. Było to możliwe poprzez przekazanie datku w ramach dorocznej zbiórki publicznej organizowanej przez Fundację Era Parowozów lub poprzez zakup okolicznościowych pamiątek na stoiskach Fundacji. W tym roku nowością były specjalnie zaprojektowane pamiątkowe cegiełki na renowację dwóch parowozów z Wolsztyna i Chabówki.

  Przybywający na Paradę mogli podziwiać odrestaurowany przez Fundację m.in. ze środków pochodzących zbiórek publicznych parowóz TKt48- 143.

  "Już od pokoleń kochamy kolej"
  Parowozowy piknik cieszy się dużą popularnością i co roku gromadzi około 30 tys. widzów. Należy również wspomnieć o licznej grupie turystów z tak odległych krajów, jak m.in. Japonia, Australia, Nowa Zelandia. Parada odbywa się w wolsztyńskiej Parowozowni, która istnieje od ponad 100 lat i jako jedyna w Europie prowadzi planowy ruch pociągów prowadzonych lokomotywą parową.

  Od 2003 roku gospodarzem i mecenasem Parowozowni Wolsztyn jest, w myśl hasła "Już od pokoleń kochamy kolej…", Spółka PKP Cargo. Opiekę nad zabytkowym taborem w Wolsztynie sprawuje powołana w 2005 roku z inicjatywy Zarządu PKP Cargo S.A. Fundacja "Era Parowozów", która za środki finansowe pochodzące m. in. ze zbiórek publicznych, co roku tradycyjnie odnawia w Wolsztynie jeden parowóz.


  W tym roku Paradę Parowozów wspierają:
  CARGOSPED Sp. z o.o., PKP Cargo Service Sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Spedycyjne Trade Trans Sp. z o.o., Urząd Miasta i Gminy Wolsztyn

  Patronat Honorowy objęły:
  Polska Organizacja Turystyczna oraz Wielkopolska Organizacja Turystyczna

  Patroni medialni:
  Dzień Wolsztyński, Fakty Magazyn Gospodarczy, Polska Głos Wielkopolski, Kurier Kolejowy, Home&Market, Polska Gazeta Transportowa, Wasze Podróże, Kurier365.pl, Nowy Przemysł, Gazeta Finansowa, Radio VOX FM, spedycje.pl, VIP Polityka Biznes Fakty, niezależna.pl, cashom.pl, Rynek Kolejowy, Technika Transportu Szynowego, Gazeta Polska, Gentleman

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  W dół

  foto (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

  Mniej parowozów niż rok temu, publiki na przejazdach tyle samo, rodzicow przepychajacych sie w niemilosiernym tloku z dziećmi z wozkami i rowerkami wiecej. W ostatniej chwili nie przyjechał jeden z...rozwiń całość

  Mniej parowozów niż rok temu, publiki na przejazdach tyle samo, rodzicow przepychajacych sie w niemilosiernym tloku z dziećmi z wozkami i rowerkami wiecej. W ostatniej chwili nie przyjechał jeden z dwoch niemieckich parowozów a ten jeden co był w koncu zdefektował i niemiecki pociag wrocil do Niemiec z polska spalinówką. No ten zalosny wodzirej który chciał rozruszac publike nie mając na to pomyslu namawiajac ja przez kilka godzin na meksykanska falę. No bo i nie po to ludzie przyszli. Fala to na stadionie albo na festynie z występami piosenki biesiadnej dla gawiedzi zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo