Wolsztyn: Trwa wielkie świeto parowozów

  Wolsztyn: Trwa wielkie świeto parowozów

  RED

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Trwa siedemnasty Międzynarodowy Piknik Miłośników Kolei. Impreza ta daje możliwość wzięcia udziału w niezwykłym show, w którym głównymi aktorami są zabytkowe parowozy. Organizatorami pikniku jest Spółka PKP Cargo i Fundacja Era Parowozów.
  Podczas tegorocznej Parady Parowozów na miłośników kolei czeka wiele atrakcji, które umożliwią odbycie podróży w czasie i zapoznanie się z historią europejskiego kolejnictwa. Na pikniku zostaną zaprezentowane maszyny pochodzące z kilku krajów Europy. Uczestnicy wydarzenia będą mogli w tym roku podziwiać parowozy z Polski, Niemiec, Czech i Węgier.

  Weekend pełen atrakcji
  Punktem kulminacyjnym sobotniego popołudnia będzie uroczyste otwarcie tytułowej Parady Parowozów.
  W tej wyjątkowej defiladzie zaprezentują się lokomotywy trakcji parowej. Zainteresowani będą mieć także możliwość zwiedzania parowozowni i pokazów obrządzania parowozów oraz zapoznać się ze sprzętem ratownictwa technicznego. "Artystyczną podróż" parowozem po europejskich miastach - Chabówce, Wolsztynie, Pradze, Berlinie, Londynie oraz Paryżu zapewni występ aktorów polskich teatrów (Buffo, Roma, Komedia) - "Podróż po Europie".

  Parada Parowozów to jednocześnie dobra okazja, aby wspomóc akcję ratowania tych pięknych i unikalnych maszyn. Będzie to możliwe poprzez przekazanie datku w ramach dorocznej zbiórki publicznej organizowanej przez Fundację Era Parowozów lub poprzez zakup okolicznościowych pamiątek na stoiskach Fundacji. W tym roku nowością będą specjalnie zaprojektowane pamiątkowe cegiełki na renowację dwóch parowozów z Wolsztyna i Chabówki.

  Przybywający na Paradę będą mogli podziwiać odrestaurowany przez Fundację m.in. ze środków pochodzących zbiórek publicznych parowóz TKt48- 143.

  "Już od pokoleń kochamy kolej"
  Parowozowy piknik cieszy się dużą popularnością i co roku gromadzi około 30 tys. widzów. Należy również wspomnieć o licznej grupie turystów z tak odległych krajów, jak m.in. Japonia, Australia, Nowa Zelandia. Parada odbywa się w wolsztyńskiej Parowozowni, która istnieje od ponad 100 lat i jako jedyna w Europie prowadzi planowy ruch pociągów prowadzonych lokomotywą parową.

  Od 2003 roku gospodarzem i mecenasem Parowozowni Wolsztyn jest, w myśl hasła "Już od pokoleń kochamy kolej...", Spółka PKP Cargo. Opiekę nad zabytkowym taborem w Wolsztynie sprawuje powołana w 2005 roku z inicjatywy Zarządu PKP Cargo S.A. Fundacja "Era Parowozów", która za środki finansowe pochodzące m. in. ze zbiórek publicznych, co roku tradycyjnie odnawia w Wolsztynie jeden parowóz.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo