Papież reggae zawita 1 maja do Poznania

  Papież reggae zawita 1 maja do Poznania

  Marcin Kostaszuk

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  O tym, że niemiecka scena muzyczna jest w Polsce doceniana nie tylko za sprawą Modern Talking, przekonamy się 1 maja w poznańskiej Arenie. Z kraju naszych zachodnich sąsiadów pochodzi bowiem najpopularniejszy dziś europejski wokalista reggae.
  Pierwszy raz elegancki pseudonim Otto Tilmanna został zauważony 12 lat temu, za sprawą niesłychanie popularnego w Niemczech, a dzięki telewizji VIVA także w Polsce, utworu "Tabula Rasa". Gentleman pojawiał się w nim obok rapera Freundeskreisa, ale już wtedy uwagę zwracał głównie jego marley'owski głos, słyszalny w refrenie. Jamajskie skojarzenie nie było przypadkowe - Otto regularnie jeździł do ojczyzny reggae od 16.
  roku życia, a za największe wyróżnienie uważa swą popularność właśnie na Jamajce, gdzie jest traktowany nie jak Europejczyk, ale jak tubylec. Wystarczy też zajrzeć do jego kolejnych płyt, by zauważyć, że właśnie w legendarnych studiach nagraniowych w Kingston powstają jego kolejne nagrania.

  Na swoją obecną pozycję pracował latami świetnych koncertów z zespołem Far East Band. W 2004 roku jego album "Confidence" znalazł się na szczycie niemieckiej listy bestsellerów i od tego czasu każdy kolejny album cieszy się (głównie w krajach niemieckojęzycznych) sporą popularnością. Może to nieco dziwić, bo Gentleman w swych utworach używa angielszczyzny, ale komunikatywne, optymistyczne, pełne odniesień do wiary teksty są rozumiane pod każdą szerokością geograficzną.

  Okazją do tegorocznej trasy koncertowej Gentlemana jest premiera nowej płyty "Diversity". W porównaniu z poprzednim albumem "Another Intensity" znajdziemy tu o wiele więcej tanecznych, dancehallowych brzmień przyprawionych elektroniką, ale nie jest to zmiana na gorsze.
  - Przez lata nagrywaliśmy z moim zespołem dokładnie to, co później wykonywaliśmy na żywo. Tym razem zatęskniłem za elektroniczną produkcją. To także wynik tego, co słyszę dziś w radiach. Reggae stało się bardzo pojemnym terminem, we współczesnych nagraniach jest wiele r'n'b, rapu i innych stylów. To dlatego moje nowe piosenki mają inne brzmienie - mówi Gentleman w wywiadzie dla Deutsche Welle.

  Jest jeszcze jedna zmiana. Nowe utwory Gentleman nagrał dla wytwórni płytowej Island, której charakterystyczne trójkolorowe logo z palmą widnieje na wszystkich klasycznych albumach Boba Marley'a. Trudno nie wysnuć wniosku, że firma szuka następcy swego najsłynniejszego artysty, ale jeśli Niemiec w dzisiejszych czasach może być papieżem, to dlaczego także nie papieżem reggae?

  Gentleman & The Evolution Poznań, Arena
  (ul. Wyspiańskiego 33)
  sobota 1.05, godzina 20
  bilety: 75 zł

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Papież w Poznaniu ?

  sylwek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Zastanawiam się,skąd taka tytułomania u naszego "ojca przeora" Kosty ? Kazika nazwałby pwenie ( z racji urody) "kardynałem Dziwiszem" . Ciekawi mnie, jakim epitetem nasz orzeł recenzentów rockowych...rozwiń całość

  Zastanawiam się,skąd taka tytułomania u naszego "ojca przeora" Kosty ? Kazika nazwałby pwenie ( z racji urody) "kardynałem Dziwiszem" . Ciekawi mnie, jakim epitetem nasz orzeł recenzentów rockowych utytuowałby... Peję ?zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo