Aktorzy walczą nad Prosną

  Aktorzy walczą nad Prosną

  Stefan Drajewski

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  W Polsce zmienił się ustrój. Upadło wiele festiwali teatralnych, a Kaliskie Spotkania Teatralne świętują pięćdziesięciolecie. Dlaczego? Bo tak chce kaliska publiczność
  Miłośnicy Kaliskich Spotkań Teatralnych, będą zaskoczeni, zarówno ci, którzy oglądają spektakle z widowni, jak i aktorzy biorący w nich udział. Stary gmach przy okazji jubileuszowych spotkań wypiękniał.

  W tym roku w konkursie weźmie udział jedenaście przedstawień z Kalisza, Łodzi, Warszawy, Szczecina, Krakowa, Wrocławia. Wśród zaproszonych gości nie ma teatrów poznańskich. Poza tym publiczność będzie miała okazję obejrzeć pięć spektakli poza konkursem. Prócz przedstawień dramatycznych pojawi się jedna propozycja dla dzieci, kilka muzycznych, teatr plastyczny...
  W ramach imprez towarzyszących zostanie otwartych pięć wystaw: fotograficzna Janusza Gajosa, dokumentująca historię 5o lat KST, życie twórcy Spotkań Tadeusza Kubalskiego i jego żony Kai Kubalskiej, rysunków Zbigniewa Herberta i "Trzy opowiadania", na które złożą się prace Agnieszki Cieślińskiej, Zdzisławy Ludwiniak i Marii Targońskiej.

  Przedstawienia konkursowe oceniać będzie jury w składzie: Agnieszka Celeda, Mirosław Baka, Mirosław Bork, Remigiusz Brzyk i Łukasz Drewniak.

  3 maja


  Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego z kilkudniowym wyprzedzeniem (względy techniczne) pokaże autorski spektakl Marka Kality "Ja, Hamlet". Kalita ciekawie czyta Szekspira, ma kilka sprawdzonych wcześniej, na innych tekstów, które rozwija, ale zabrakło mu dyscypliny i konsekwencji w przeprowadzeniu swoich pomysłów. Wiadomo, że od premiery pracował z kaliskim zespołem dalej i przedstawienie na pewno zyskało na klarowności.

  Duża Scena, godzina 19, bilety: 30 zł, przedstawienie konkursowe

  8 maja


  Kaliskie Spotkania zainauguruje głośny spektakl Grzegorza Jarzyny "Między nami dobrze jest" będący koprodukcją TR Warszawa i Schaubuhne w Berlinie. Tym razem Jarzyna zmierzył się z tekstem Doroty Masłowskiej. Autorka w jednym z wywiadów powiedziała: "Zderzyłam pokolenia: języki, sposoby myślenia, funkcjonowania, inne codzienności, żeby wydobyć ten zgrzyt, ten brak czegoś takiego jak "statystyczny Polak". Wszystko w tej sztuce jest dość makabryczne, przerysowane, ale wydaje mi się, że tutaj po raz pierwszy mówię coś potencjalnie dobrego".

  Duża Scena, godzina 19, bilety: 160 zł, przedstawienie konkursowe

  9 maja


  Teatr im. Stefana Jaracza z Warszawy przywiezie "Miasto" Jewgienija Griszkowca. Biorą w nim udział między innymi Przemysław Bluszcz, Katarzyna Herman, Marian Opania. Główny bohater sztuki szuka wyjścia ze ślepej uliczki "zwykłego życia". On obsesyjnie zadaje sobie pytanie: jak żyć i odczuwać naprawdę? Niszczy swoje małżeństwo, planuje ucieczkę...
  Duża Scena, godzina 17.30, bilety: 100 zł, przedstawienie konkursowe
  1 3 4 »

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo