Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Licheń: Sanktuarium otwiera w czerwcu muzeum poloników

Izabela A. Kolasińska
Jedna z najcenniejszych, a przy tym mało znanych kolekcji poloników zostanie wkrótce zaprezentowana w Licheniu. Znajdują się w niej królewskie dokumenty, starodruki, biała broń, obrazy i grafiki, pasy słuckie. Wśród cymeliów są okulary Romualda Tragutta, ostatniego dyktatora powstania styczniowego, pierścień zaślubin Polski z morzem w Pucku z 1922 roku oraz pierwsze polskie wydania Biblii.

W czerwcu na dwóch piętrach nad zakrystią licheńskiej bazyliki zostanie otwarte muzeum, w którym znajdą się eksponaty z mariańskiego ośrodka w Fawley Court pod Londynem. Trafiły one do Lichenia cztery lata temu.

- Ta kolekcja jest wyjątkowo wartościowa. Obejmuje historię polski od XVI wieku do lat 80. XX wieku. Znajduje się w niej naprawdę wszystko, co ważne w kulturze i historii Polski - mówi Wojciech Luchowski, kustosz muzeum.

W pomieszczeniach nad zakrystią trwają już ostatnie prace. Zaskakuje ich kolorystyka - grafit, czerwień i fiolet. W salach muzealnych znajdą się nie tylko gabloty, ale również urządzenia multimedialne, dzięki którym zwiedzający będą mogli lepiej poznać techniki graficzne, historię Polski i samej kolekcji. A jest ona niezwykła.

Patriotyczne pamiątki od 1925 roku gromadził marianin ks. Józef Jarzębowski. Przed wojną znajdowały się one w mariańskim ośrodku na warszawskich Bielanach. Potem wędrowały razem ze swoim kustoszem po całym świecie.

- To niezwykłe, że jednemu człowiekowi w ciągu życia udało się zgromadzić tak wielką kolekcję - tłumaczy Wojciech Luchowski. - Udało mu się to dlatego, że potrafił zjednywać sobie ludzi. Oni wiedzieli, że on nie zbiera tego dla siebie, tylko by pokazywać innym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski