Licheń: Sanktuarium otwiera w czerwcu muzeum poloników

  Licheń: Sanktuarium otwiera w czerwcu muzeum poloników

  Izabela A. Kolasińska

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Jedna z najcenniejszych, a przy tym mało znanych kolekcji poloników zostanie wkrótce zaprezentowana w Licheniu. Znajdują się w niej królewskie dokumenty, starodruki, biała broń, obrazy i grafiki, pasy słuckie. Wśród cymeliów są okulary Romualda Tragutta, ostatniego dyktatora powstania styczniowego, pierścień zaślubin Polski z morzem w Pucku z 1922 roku oraz pierwsze polskie wydania Biblii.
  W czerwcu na dwóch piętrach nad zakrystią licheńskiej bazyliki zostanie otwarte muzeum, w którym znajdą się eksponaty z mariańskiego ośrodka w Fawley Court pod Londynem. Trafiły one do Lichenia cztery lata temu.

  - Ta kolekcja jest wyjątkowo wartościowa. Obejmuje historię polski od XVI wieku do lat 80. XX wieku. Znajduje się w niej naprawdę wszystko, co ważne w kulturze i historii Polski - mówi Wojciech Luchowski, kustosz muzeum.

  W pomieszczeniach nad zakrystią trwają już ostatnie prace. Zaskakuje ich kolorystyka - grafit, czerwień i fiolet. W salach muzealnych znajdą się nie tylko gabloty, ale również urządzenia multimedialne, dzięki którym zwiedzający będą mogli lepiej poznać techniki graficzne, historię Polski i samej kolekcji. A jest ona niezwykła.

  Patriotyczne pamiątki od 1925 roku gromadził marianin ks. Józef Jarzębowski. Przed wojną znajdowały się one w mariańskim ośrodku na warszawskich Bielanach. Potem wędrowały razem ze swoim kustoszem po całym świecie.

  - To niezwykłe, że jednemu człowiekowi w ciągu życia udało się zgromadzić tak wielką kolekcję - tłumaczy Wojciech Luchowski. - Udało mu się to dlatego, że potrafił zjednywać sobie ludzi. Oni wiedzieli, że on nie zbiera tego dla siebie, tylko by pokazywać innym.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo