MPK: Combino mają w Poznaniu wyjątkowego pecha

  MPK: Combino mają w Poznaniu wyjątkowego pecha

  Katarzyna Fertsch

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Luty 2006 roku. Przez skrzyżowanie ulic Bukowskiej i Roosevelta przejeżdża "stopiątka". Zwrotnica się nie przestawia i tramwaj uderza w inny pojazd. W Combino nr 512. Trzy osoby zostają ranne. Tramwaj 105 N ścina sygnalizator świetlny.
  Maj 2007 roku. Combino nr 505 stoi na czerwonym świetle przy rondzie Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Jest wcześnie rano, dlatego nie ma w nim wielu pasażerów. Nagle na stojący pojazd najeżdża tramwaj 105 N. Zawiodły hamulce.

  Styczeń 2008 roku. Przy wyjeździe z trasy PST na Combino nr 513 wjeżdża Moderus, odbywający jazdę próbną. Rannych nie ma, ale niemiecki tramwaj przez wiele miesięcy stoi w zajezdni przy ulicy Głogowskiej i czeka na części zamienne.

  Maj 2008 roku. Na przystanku "Kurpińskiego" Tatra najeżdża na inny tramwaj. Oczywiście jest to Combino, tym razem nr 507. Rannych zostaje siedem osób, w tym motorniczy.

  Kwiecień 2010 roku. Moderus wjeżdża w czekające przed wyjazdem z PST Combino nr 510. Piętnaście osób zostaje rannych. Dochodzenie trwa.

  To tylko kilka przykładów wypadków i kolizji z udziałem Combino. "Uchowały się" zaledwie cztery ze wszystkich czternastu jeżdżących po Poznaniu.

  Żaden z czternastu jeżdżących po Poznaniu Combino nie spowodował dotychczas wypadku. Za to dziesięć z nich zostało najechanych przez inne pojazdy (ostatni raz w ten poniedziałek przy wyjeździe z trasy "pestki"). Przedstawiciele MPK zapewniają, że to nie kwestia złego oznakowania tych tramwajów, lecz... wielkiego pecha

  - Zawsze to inny tramwaj lub samochód wjeżdża w Combino - przyznaje Jan Firlik, dyrektor przewozów tramwajowych poznańskiego MPK.

  Zapewnia jednak, że niemieckie tramwaje są dobrze oznakowane: mają sprawne światła pozycyjne i stopu oraz kierunkowskazy. Nie ma więc potrzeby montowania dodatkowej lampy (jak w przypadku pociągów) czy naklejania odblasków. Dlaczego inni motorniczowie po najechaniu na nie tłumaczą, że ich nie widzieli?

  - To jest wielki pech tramwajów Combino, nic więcej - twierdzi dyrektor Firlik.
  Obecnie w poznańskich zajezdniach stoją trzy uszkodzone Combino. Ich naprawa może potrwać nawet kilka miesięcy: potrzebna jest wycena dla ubezpieczyciela, opinia ekspertów i dopiero potem można przystąpić do naprawy. MPK wcześniej zamówiło zapasowe części, by uniknąć sytuacji, do jakiej doszło w styczniu 2008 roku, gdy prawie dwa lata Combino czekało w zajezdni na części zamienne.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zazdrosne tramwaje?!

  Jotgie (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 9

  Może są słabo widoczne. Albo stare tramwaje są zazdrosne?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo