Twórczość Komedy znów staje się modna

  Twórczość Komedy znów staje się modna

  Marek Zaradniak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Gdyby żył, dziś ukończyłby 79 lat. Żyje jednak jego muzyka, o czym przypominają wielbiciele Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego. Rok temu odbyły się dwa festiwale poświęcone jego twórczości, a czytelnicy "Głosu Wielkopolskiego" mogli kupić wydaną wspólnie z Radiem Merkury płytę "Komeda gra standardy". Jaki jest bilans kampanii przypominającej dokonania słynnego poznaniaka?
  Na pewno w pamięci pozostały poznańskie festiwale. Pamiętne okazały się koncerty organizowane przez Filharmonię Poznańską, a także majowy minifestiwal "Komeda - Pamięć - Inspiracje".

  Źródłem wiedzy o twórczości Komedy stała się nowa monografia kompozytora, zatytułowana "Komeda", której autorem jest prof. Marek Hendrykowski. Na początku 2010 roku powstała też nowa oficjalna strona internetowa Krzysztofa Komedy (www.komeda.pl) zawierająca wiele cennych archiwaliów, pozyskanych także od czytelników "Głosu". Wydany został także podręcznik do nauki jazzu "Komeda - ballady i standardy" oraz towarzysząca mu płyta.

  Do twórczości Komedy sięgnęli wreszcie współcześni muzycy. W studio Radia Merkury pianistka Lena Ledoff nagrała płytę "Komeda - Chopin - Komeda". Jak powiedział syn Zofii Komedowej-Trzcińskiej Tomasz Lach, wydaniem krążka interesuje się słynna wytwórnia płytowa ECM.

  Wydaniem płyty z utworami kompozytora zainteresowana jest też należąca do Kayah firma płytowa Kayax. Pierwszy z krążków nosi roboczy tytuł "Artyści Kayaxu śpiewają Komedę", drugi ma być dziełem samej Kayah, która zamierza go zarejestrować z zespołem kameralnym.

  Festiwalu "Komeda - Pamięć - Inspiracje" w tym roku nie będzie. Jak się dowiedzieliśmy nieoficjalnie, dokładnie za rok Filharmonia Poznańska oraz Chór Kameralny UAM wykonają po raz pierwszy na żywo muzykę do filmu "Nieustraszeni zabójcy wampirów".

  Nie jest natomiast pewna przyszłość Stowarzyszenia Miłośników Twórczości Krzysztofa Komedy "Astigmatic". Jego prezes Patryk Piłasiewicz zamierza wycofać się z jego działalności, tak jak uczynił to już wiceprezes Krzysztof Bałkiewicz. Miejmy jednak nadzieję, że pamięci Komedy to nie zaszkodzi.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo