Poznań: Zdaniem SLD miasto nie oszczędza na energii

  Poznań: Zdaniem SLD miasto nie oszczędza na energii

  BOK

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Rada Miejska SLD w Poznaniu twierdzi, że jednostki miejskie oraz spółki z udziałem miasta mogłyby zaoszczędzić na zakupie energii elektrycznej od 15 do nawet 20 proc. W lipcu 2007 r. zmieniły się przepisy prawa. Umożliwiają one swobodny wybór dostawcy energii elektrycznej.
  - Jednostki miejskie i spółki z udziałem miasta są zobowiązane do zakupu tej energii w trybie przetargowym, zgodnie z prawem zamówień publicznych - mówi Tomasz Lewandowski, radny SLD. - Postanowiłem sprawdzić, czy te przepisy są respektowane. Pierwsza odpowiedź prezydenta na moją interpelację w styczniu była wymijająca. Druga, którą otrzymałem w kwietniu, zmroziła mnie. Poza Zarządem Dróg Miejskich, wszystkie jednostki kupują energię z wolnej ręki: POSiR, ZKZL, MPGM czy Aquanet, który w 2009 roku wydał na ten cel około 21 milionów złotych.


  Zdaniem Lewandowskiego, taka sytuacja wskazuje nie tylko na brak troski o ograniczanie wydatków, ale jest przykładem łamania ustawy o zamówieniach publicznych. Z odpowiedzi udzielonej przez prezydenta wynika, że niektóre jednostki miejskie zawarły umowy na dostawę energii na czas nieokreślony przed wejściem w życie nowelizacji prawa energetycznego. Przyznaje jednak, że nie podjęły one kroków zmierzających do wyboru nowych dostawców i optymalizacji kosztów.
  - Prezydent, mając od stycznia wiedzę, nic nie zrobił, by to zmienić - twierdzi Lewandowski.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo