Przybyło ponad tysiąc młodych pielgrzymów

  Przybyło ponad tysiąc młodych pielgrzymów

  Iza Budzyńska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Co roku do miasta przybywa kilkudziesięciu biskupów i kardynałów, którzy biorą udział w nabożeństwach i procesjach. Z drugiej strony tętni życiem targowisko, gdzie pojawiają się stragany z zabawkami, balonikami, tradycyjnymi obwarzankami i watą cukrową. I jedno i drugie dla mieszkańców jest czymś, co trzeba obowiązkowo zobaczyć. Wówczas Gniezno nabiera wyjątkowego charakteru, za sprawą odpustu św. Wojciecha - patrona miasta, Polski i Europy.
  Kościelne uroczystości ku czci biskupa męczennika zakończyły się wczoraj po południu. Procesja z relikwiami św. Wojciecha, a także innych świętych, których relikwie są przechowywane w pobliskich kościołach, tradycyjnie wędruje ulicami w sobotę wieczorem - z katedry do kościoła pw. św. Michała, by po całonocnym czuwaniu następnego ranka wyruszyć z powrotem tą samą trasą.

  Od kilku lat coraz liczniej przybywają do Gniezna piesze pielgrzymki młodzieży. Pątników powitanych mszą w katedrze w sobotę o 15 było tym razem około tysiąca.

  Jednocześnie z dorocznymi uroczystościami na cześć świętego, kościół obchodził przypadające w tym roku 25-lecie sakry biskupiej abp. Henryka Muszyńskiego, prymasa Polski. Rocznica była już uczczona w archidiecezji 25 marca. Tym razem obchody jubileuszu miały charakter ogólnopolski. Biskupi pomocniczy przed rozpoczęciem niedzielnej mszy odczytali listy okolicznościowe papieża Benedykta XVI, a także, napisany jeszcze w marcu, zmarłego prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

  Tłum wiernych zgromadził się w niedzielę rano u podnóża katedry na placu św. Wojciecha, gdzie prymas odprawił sumę odpustową. Słowo Boże wygłosił abp Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo