Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal: Stacja Madeinpoznań

Jacek Sobczyński
Podróżni, odwiedzający poznański dworzec, od wtorku będą mogli oglądać obrazy z komiksu "Alois Nebel"
Podróżni, odwiedzający poznański dworzec, od wtorku będą mogli oglądać obrazy z komiksu "Alois Nebel" Archiwum festiwalu
Kolejny tydzień festiwalu Madeinpoznan.noc zaciekawi przede wszystkim sympatyków współczesnej sztuki wizualnej, muzyki teatralnej, komiksu oraz... pasażerów PKP.

Nie owijajmy w bawełnę - w zestawieniu z innymi wielkomiejskimi dworcami w Polsce (a zwłaszcza krakowskim), nasz wysłużony "pekap" prezentuje się szaro i smutno. Dobrze, że za jego pokolorowanie zabrali się organizatorzy festiwalu Made inpoznan.noc, a konkretnie kuratorzy wystawy "Pociąg do komiksu - komiks pod specjalnym nadzorem". Choć w powyższe zdanie wkrada się błąd, ponieważ od 27 kwietnia pasażerowie Dworca PKP oraz sympatycy komiksu będą mogli podziwiać w dworcowym holu historię obrazkową, utrzymaną wyłącznie w czerni i bieli.

"Alois Nebel" to jeden z najpopularniejszych czeskich komiksów ostatnich lat. Scenarzysta Jaroslav Rudiś i rysownik, ukrywający się pod pseudonimem Jaromir 99 są autorami trzytomowej powieści graficznej, opisującej losy tytułowego Aloisa Nebela, kolejarza, żyjącego w miejscowości Biały Potok na granicy czesko-niemiecko- polskiej w drugiej połowie XX wieku. Nebel ma niezwykły dar - potrafi widzieć we mgle pociągi z przeszłości. A przy tym stara się nie zwariować w rządzonej przed komunistów Czechosłowacji. Więcej dowiemy się odwiedzając Dworzec PKP od 27 kwietnia do 11 maja, gdzie zostanie wystawiona część przygód czeskiego kolejarza.

Tymczasem już dziś warto wybrać się do Galerii Starter przy ul. Dąbrowskiego 33. Tam od godziny 19 do 24 pod szyldem "Our Time" zostaną wyświetlone wyjątkowe, eksperymentalne filmy. Wszystkie powstały we współpracy uczestników Course for Contemporary Art. Curators, który odbył się w październiku 2008 roku w Mediolanie. W odróżnieniu od większości imprez festiwalu na to wydarzenie można wejść bez bezpłatnych wejściówek.

W niedzielę na swój koncert muzyki teatralnej zaprasza do Arsenału grupa Gooey. Duet Michał Fetler i Krzysztof Kaliski wykona utwory, znane z spektakli "Ksiądz H., czyli anioły w Amsterdamie" (Teatr Wybrzeże, Gdańsk) oraz "Gniew. Olga Tokarczuk z Wałbrzycha" (Teatr Dramatyczny, Wałbrzych). Koncert zostanie okraszony wizualizacjami Jagody Chałcińskiej. Początek - godzina 21.
Ostatnią przyszłotygodniową imprezą w ramach festiwalu jest projekt wizualny "Laska", który obejrzymy w Galerii Sandra przy ul. Kościelnej. To najbardziej enigmatyczne z festiwalowych wydarzeń - o "Lasce" wiemy tylko tyle, że jej autorami są Anita Frost-Henkell, Matylda Halkowicz, Ada Karczmarczyk, Kamila Mankus, Dominika Olszowy, Aneta Ptak, Rebeka Skwarek, Maria Toboła, Magdalena Brambor oraz Virgins Deluxe Edition.

Program festiwalu 23 - 27 kwietnia

23.4. godz. 19.00 - OUR TIME (sztuki wizualne)
- pokazy filmów.
Galeria Starter, ul. Dąbrowskiego 33, 300 minut.
wstęp wolny

25.4. godz. 21 - GOOEY (teatr)
- koncert muzyki teatralnej, Arsenał, Stary Rynek 3.
40 minut.
wejściówki

26.04., godz. 20.00
- LASKA (sztuki wizualne)
- Galeria Sandra, ul. Kościelna 20, 60 minut.
wstęp wolny

27.04., godz. 20.00 - POCIĄG DO KOMIKSU (komiks)
- wielkoformatowa wystawa komiksu Alois Nebel,
Fundacja Tranzyt - CENTRALA,
Hol Dworca Głównego PKP,
ul. Dworcowa 1,
wystawa czynna do 30.04.
wstęp wolny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski