Festiwal: Stacja Madeinpoznań

  Festiwal: Stacja Madeinpoznań

  Jacek Sobczyński

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Kolejny tydzień festiwalu Madeinpoznan.noc zaciekawi przede wszystkim sympatyków współczesnej sztuki wizualnej, muzyki teatralnej, komiksu oraz... pasażerów PKP.
  Nie owijajmy w bawełnę - w zestawieniu z innymi wielkomiejskimi dworcami w Polsce (a zwłaszcza krakowskim), nasz wysłużony "pekap" prezentuje się szaro i smutno. Dobrze, że za jego pokolorowanie zabrali się organizatorzy festiwalu Made inpoznan.noc, a konkretnie kuratorzy wystawy "Pociąg do komiksu - komiks pod specjalnym nadzorem". Choć w powyższe zdanie wkrada się błąd, ponieważ od 27 kwietnia pasażerowie Dworca PKP oraz sympatycy komiksu będą mogli podziwiać w dworcowym holu historię obrazkową, utrzymaną wyłącznie w czerni i bieli.


  "Alois Nebel" to jeden z najpopularniejszych czeskich komiksów ostatnich lat. Scenarzysta Jaroslav Rudiś i rysownik, ukrywający się pod pseudonimem Jaromir 99 są autorami trzytomowej powieści graficznej, opisującej losy tytułowego Aloisa Nebela, kolejarza, żyjącego w miejscowości Biały Potok na granicy czesko-niemiecko- polskiej w drugiej połowie XX wieku. Nebel ma niezwykły dar - potrafi widzieć we mgle pociągi z przeszłości. A przy tym stara się nie zwariować w rządzonej przed komunistów Czechosłowacji. Więcej dowiemy się odwiedzając Dworzec PKP od 27 kwietnia do 11 maja, gdzie zostanie wystawiona część przygód czeskiego kolejarza.

  Tymczasem już dziś warto wybrać się do Galerii Starter przy ul. Dąbrowskiego 33. Tam od godziny 19 do 24 pod szyldem "Our Time" zostaną wyświetlone wyjątkowe, eksperymentalne filmy. Wszystkie powstały we współpracy uczestników Course for Contemporary Art. Curators, który odbył się w październiku 2008 roku w Mediolanie. W odróżnieniu od większości imprez festiwalu na to wydarzenie można wejść bez bezpłatnych wejściówek.

  W niedzielę na swój koncert muzyki teatralnej zaprasza do Arsenału grupa Gooey. Duet Michał Fetler i Krzysztof Kaliski wykona utwory, znane z spektakli "Ksiądz H., czyli anioły w Amsterdamie" (Teatr Wybrzeże, Gdańsk) oraz "Gniew. Olga Tokarczuk z Wałbrzycha" (Teatr Dramatyczny, Wałbrzych). Koncert zostanie okraszony wizualizacjami Jagody Chałcińskiej. Początek - godzina 21.
  Ostatnią przyszłotygodniową imprezą w ramach festiwalu jest projekt wizualny "Laska", który obejrzymy w Galerii Sandra przy ul. Kościelnej. To najbardziej enigmatyczne z festiwalowych wydarzeń - o "Lasce" wiemy tylko tyle, że jej autorami są Anita Frost-Henkell, Matylda Halkowicz, Ada Karczmarczyk, Kamila Mankus, Dominika Olszowy, Aneta Ptak, Rebeka Skwarek, Maria Toboła, Magdalena Brambor oraz Virgins Deluxe Edition.

  Program festiwalu 23 - 27 kwietnia

  23.4. godz. 19.00 - OUR TIME (sztuki wizualne)
  - pokazy filmów.
  Galeria Starter, ul. Dąbrowskiego 33, 300 minut.
  wstęp wolny

  25.4. godz. 21 - GOOEY (teatr)
  - koncert muzyki teatralnej, Arsenał, Stary Rynek 3.
  40 minut.
  wejściówki

  26.04., godz. 20.00
  - LASKA (sztuki wizualne)
  - Galeria Sandra, ul. Kościelna 20, 60 minut.
  wstęp wolny

  27.04., godz. 20.00 - POCIĄG DO KOMIKSU (komiks)
  - wielkoformatowa wystawa komiksu Alois Nebel,
  Fundacja Tranzyt - CENTRALA,
  Hol Dworca Głównego PKP,
  ul. Dworcowa 1,
  wystawa czynna do 30.04.
  wstęp wolny

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo