Po kryzysie lasy mają się dobrze, a będzie jeszcze lepiej

  Po kryzysie lasy mają się dobrze, a będzie jeszcze lepiej

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Polska

  Z Marianem Piganem, dyrektorem generalnym Lasów Państwowych, rozmawia Justyna Dziewota-Jabłońska.
  W Polsce jest ponad 9 mln ha lasów. Czy po reprywatyzacji będzie można nadal do nich wchodzić?
  W ostatnich latach nasila się fala procesów reprywatyzacyjnych. W 1946 r. na 7 mln ha lasów, które ówcześnie znajdowały się w Polsce, aż 1,5 mln było własnością prywatną. To zmieniła nacjonalizacja. Teraz właściciele chcą odzyskać swoje majątki. To jednak sprawy bardzo skomplikowane - często brakuje dokumentów, trudno ocenić stan faktyczny. Obecnie ponad 82 proc. terenów leśnych to własność państwowa, reszta to grunty prywatne. Zgodnie z prawem można wejść na ich teren - nie mogą być zagrodzone.

  Jeśli nie prywatni inwestorzy, to co zagraża lasom?

  Najgroźniejsza jest - wbrew pozorom - pogoda. W naszym klimacie łatwo o kataklizmy takie jak burze czy opady mokrego śniegu. Jedna silna wichura niszczy przeciętnie 500 a lasu. Zagrożeniem są też pożary. Rocznie płonie ok. 700 ha lasów. Umyślne podpalenia zdarzają się jednak stosunkowo rzadko.
  Przyroda nie uznaje politycznych granic. Polscy leśnicy współdziałają z kolegami z krajów ościennych.
  Współpraca regionalna układa się bardzo dobrze. W ramach programu INTERREG prowadzimy m.in. przebudowę lasów świerkowych w Beskidzie Śląskim i Żywieckim. Zależy nam na uzyskaniu większej bioróżnorodności. Po okresie komunizmu w lasach odziedziczyliśmy szkodliwe monokultury.

  Zmiany klimatu wpływają również na polskie lasy.

  Najbardziej widać to po stanie świerka, który jest gatunkiem północnym, zimnolubnym i po prostu zamiera. Przesuwają się również zasięgi gatunków typowo południowych np. dębu czy grabu.

  Coraz częściej można przeczytać o dzikich zwierzętach, które wchodzą do miast.

  To również wskaźnik zmian klimatu. Dzięki łagodnym zimom nienaturalnie zwiększa się liczba zwierzyny w lesie. Sarny i dziki wędrują zatem do miasta w poszukiwaniu pokarmu.

  Jak wygląda przyszłość polskich lasów?

  Dzięki oszczędnościom, które wdrożyliśmy jeszcze w 2008 r., udało nam się przetrwać kryzys gospodarczy raczej bez strat. Większym zagrożeniem wydaje się być zbyt radykalne traktowanie programu "Natura 2000". Jest nim objętych aż 38 proc. lasów. Nie możemy być wyłącznie rezerwatami. Ogólnie jednak perspektywy rozwoju lasów są bardzo dobre.

  Już trzeci raz wspólnie prowadzimy akcję "Drzewko za makulaturę".
  Tak. W tej edycji przygotowaliśmy ponad 50 tys. drzewek różnych gatunków. Przyjmując, że na 1 ha sadzi się ok. 10 tys. sadzonek iglaków lub 7 tys. drzewek liściastych, uczestnicy akcji założą całkiem spory las.

  Justyna Dziewota-Jabłońska

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  szkoła uwodzenia

  bazyliszek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 16

  Jeśli jesteście nieco zmęczeni waszymi niepowodzeniami podczas uwodzenia mogę wam polecić świetne rozwiązanie, mianowicie kursy uwodzenia w Wyższej Szkole Uwodzenia, Wywierania Wpływu i Rozwoju...rozwiń całość

  Jeśli jesteście nieco zmęczeni waszymi niepowodzeniami podczas uwodzenia mogę wam polecić świetne rozwiązanie, mianowicie kursy uwodzenia w Wyższej Szkole Uwodzenia, Wywierania Wpływu i Rozwoju Wewnętrznego.( www.wyzszaszkolauwodzenia.pl). Prowadza oni szkolenia dostosowane do wieku i płci uczestników, więc na pewno każdy z was znajdzie dla siebie kurs, który najbardziej mu odpowiada. Ja dzięki nim potrafię znacznie inaczej podejść do kobiety i dzięki temu osiągam lepsze wyniki uwodzenia ;)

  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Super

  Adam (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 11

  Bardzo fajna akcja. Mam nadzieję, ze będzie powtarzana co roku :)

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo