Poznań: Powstał komiks o tragedii w Katyniu

  Poznań: Powstał komiks o tragedii w Katyniu

  Elżbieta Podolska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  W poznańskim wydawnictwie Zin Zin Press powstał komiks o tragedii sprzed 70 lat, która wydarzyła się w Katyniu. Za kilka dni "1940 Katyń - Zbrodnia na nieludzkiej ziemi" trafi do księgarń.
  Autorami komiksu są poznańscy rysownicy i znawcy tematu. Scenariusz przygotowali Tomasz Nowak i Witold Tkaczyk. Plansze opracowali graficznie Krzysztof Gawron-kiewicz, Jacek Michalski i Jerzy Ozga. Wojciech Nawrot stworzył tablice przedstawiające uzbrojenie i sprzęt wojskowy Wojska Polskiego, Wehrmachtu i Armii Czerwonej z lat 1939-1940. Tekst historyczny napisał dr Tadeusz A. Kisielewski, autor publikacji o II wojnie światowej, m. in. "Katyń. Zbrodnia i kłamstwo". Uzupełniają go zdjęcia archiwalne.

  Pod wspólną, symboliczną nazwą Katyń w komiksie połączone zostały opowieści o losach wszystkich pomordowanych jeńców z obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku. - Jesteśmy wydawnictwem, które zajmuje się komiksami o tematyce historycznej i edukacyjnej, ale ten album o Katyniu był dla nas najtrudniejszy - opowiada Witold Tkaczyk. - Temat jest bardzo trud-ny, a do tego jeszcze doszły tragiczne wydarzenia 10 kwietnia pod Smoleńskiem. Czujemy na swoich barkach ogrom odpowiedzialności. Wszystko było dokładnie sprawdzane przez pracowników Narodowego Centrum Kultury, które roztoczyło pieczę nad komiksem.

  Kanwą komiksu "1940 Katyń - Zbrodnia na nieludzkiej ziemi" jest retrospekcja byłego więźnia Starobielska, który znalazł się w gronie nielicznych ocalonych z kaźni - Józefa Czapskiego. Jego Wspomnienia starobielskie stały się podstawą części poświęconej życiu obozowemu polskich jeńców. Część druga z kolei osnuta jest na niezwykłych przeżyciach Czapskiego podczas poszukiwań zaginionych oficerów.

  Rysownicy zdecydowali się przygotować komiks w wersji czarno-białej, co dodatkowo dodaje mu powagi i głębi wyrazu. To, czego nie udało się pomieścić w komiksie, dopełnia bogate i szczegółowe, liczące czterdzieści stron, posłowie jednego z najlepszych znawców tematu w ostatnich latach - dr Tadeusza Kisielewskiego. W ostatniej chwili dołączono także planszę poświęconą tragedii pod Smoleńskiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo