Poznań: Wjazd na rynkową płytę tylko z kartą

  Poznań: Wjazd na rynkową płytę tylko z kartą

  Elżbieta Sobańska

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Stary Rynek objęty zostanie systemem sygnalizacji i blokad wjazdu. Ma to poprawić bezpieczeństwo spacerujących tam osób, a zwłaszcza kontrolę pojazdów wjeżdżających na jego płytę.
  - Kontrola dostępu jest konieczna ze względu na zabytkowy charakter Starego Rynku - mówi Przemysław Staśkowiak, naczelnik wydziału bezpieczeństwa ruchu w Zarządzie Dróg Miejskich. - Wielokrotnie otrzymywaliśmy sygnały od straży miejskiej, że pojazdy robią sobie skróty przez płytę, albo goście weselni wjeżdżają bez zezwolenia. Ponadto latem, kiedy na Starym Rynku funkcjonują ogródki gastronomiczne i znajduje się tam dużo osób, każdy pojazd może stwarzać zagrożenie.


  Na ulicach prowadzących na płytę Starego Rynku pojawią się opuszczane słupki oraz kamery wideodetekcji. Wjeżdżające pojazdy będą identyfikowane na podstawie specjalnych kart, które posiadacze będą podsuwać pod czytnik. Dostępnych będzie ich 1500. Nie oznacza to od razu, że Stary Rynek wypełni się samochodami.

  - Przewidujemy, że tyle kart wystarczy, bo na razie trudno jest oszacować realne zapotrzebowanie - wyjaśnia Staśkowiak. - Karty będą programowalne, co oznacza, że możliwa będzie zmiana godzin, w jakich pojazd będzie mógł wjechać na Stary Rynek.

  Rozważany jest też pomysł, aby w godzinach porannych dostęp był otwarty, co ułatwi wjazd np. samochodów dostawczych. Karty będą dostępne m. in. dla służb miejskich, właścicieli okolicznych kafejek i punktów gastronomicznych, a także na czas uroczystości ślubnych czy innych wydarzeń. Karty ważne mają być maksymalnie przez miesiąc, a potem ich posiadacze mogą je odnawiać.

  Ich przyznawaniem zajmować się ma ZDM, a ubiegać się o nie będzie można po złożeniu wniosku. Karty mają być wydawane po uiszczeniu kaucji. Natomiast w siedzibie straży miejskiej będzie prowadzony monitoring. Prace przy montażu systemu rozpoczną się w maju. Zanim zacznie on działać (jeszcze tego lata), musi przejść najpierw testy.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  OK

  JaJo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 9

  Pomysł dobry pod warunkiem że odnowienie nie będzie wymagać wizyty w urzędzie
  Ograniczać łamanie przepisów i biurokrację

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo