Kórnik: PAN nie ma pieniędzy na remont zamku

  Kórnik: PAN nie ma pieniędzy na remont zamku

  Robert Domżał

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Jak zakończyć remont mostu do zamku w Kórniku, skoro budżet świeci pustkami? Jesienią ubiegłego roku zakończony został pierwszy etap remontu mostu prowadzącego do zamku. Odnowiono przyczółek i schody.
  Jednak to ledwie część prac jakie trzeba wykonać. Remontu wymaga dach. Wymienione muszą być też okna. Polska Akademia Nauk administrująca zamkiem w Kórniku nie ma pieniędzy na remont zabytku klasy zerowej. Nawet warszawscy pracownicy PAN są bezsilni.

  - Wnioskowaliśmy, by w tegorocznym budżecie na remont mostu prowadzącego do zamku w Kórniku były zarezerwowane 2 miliony złotych. Wnioskowaliśmy też kolejnych osiem milionów złotych na remonty innych zabytków.
  Dostaliśmy 114 tysięcy złotych na wszystkie obiekty. Z własnych źródeł nie jesteśmy w stanie wygospodarować kwoty niezbędnej do wykonania choćby remontu kórnickiego zamku. Stale słyszymy, że mamy się zająć nauką. Nie wiem, czy sami nie zwrócimy się do mediów o pomoc, bo zamek w Kórniku to dziedzictwo narodowe - mówi Grażyna Paruszewska-Wysińska , dyrektor wydziału gospodarowania nieruchomościami PAN.

  A w popadającym w ruinę zamku przechowywane są tak cenne starodruki jak rękopisy Adama Mickiewicza oraz Juliusza Słowackiego. Z zamkowego skarbca wydobyte zostaną już w majowy weekend. Kto zdecyduje się odwiedzić Kórnik w tym czasie, zobaczy tez rękopis Napoleona Bonaparte.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo