Jan Sebastian Bach nie tylko dla ulicznych grajków

  Jan Sebastian Bach nie tylko dla ulicznych grajków

  Agnieszka Gonczar

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Przez wiele lat akordeon był kojarzony jedynie z rzępoleniem ulicznych grajków, stając się tym samym znakiem muzycznej tandety. Tej tezie przeczy Richard Galliano, który wystąpi na koncercie z cyklu "Jazz Greats Gallery" organizowanym przez poznański klub Blue Note.
  Galliano rozpoczął grę na akordeonie w wieku 4 lat pod okiem swojego ojca Luciena Galliano. Nauka się opłaciła i w wieku 12 lat Galliano wygrał prestiżowy, międzynarodowy konkurs w Cannes, by natychmiast stać się wirtuozem, o którego względy zabiegać poczęły prestiżowe estrady i akademie muzyczne. Od tamtej pory aktywnie współpracuje z wybitnymi muzykami, by wymienić jedynie saksofonistę Jana Garbarka, pianistę Michela Petruccianiego, kontrabasistę Rona Cartera czy Bobbiego McFerrina.

  Przełomowym momentem dla twórczości francuskiego kompozytora było spotkanie mistrza akordeonu - Astora Piazzolli. To dzięki niemu kilkanaście lat temu akordeon wrócił do łask w najlepszych koncertowych wydaniach we wszystkich gatunkach muzyki. Galliano koncertując z latynoskim Mistrzem, uczył się wyczucia rytmu, harmonii, a przede wszystkim niebywałej wrażliwości na linię melodyczną tego instrumentu. Artysta zainspirowany tą współpracą stworzył nowatorskie podejście do folkowego "nuevo tango" (stylu Astora Piazzolli), dodając do niego szczyptę improwizowanego brzmienia. Nie tylko połączył harmonijne impresje Ravela i Debussy'ego, ale także nadał im smaczku dzięki jazzowym wariacjom Keitha Jarretta, Charliego Parkera i Johna Coltrane'a.

  Na poznańskim koncercie artysta zaprezentuje materiał z najnowszej płyty "Bach". - Dla tej płyty wybrałem repertuar, przeznaczony pierwotnie dla wielu instrumentów (skrzypce, wiolonczele, klawiatury, organy, obój ...) i za każdym razem, akordeon lub bandoneon usytuowałem w centrum kompozycji, co świadczy o uniwersalności muzyki Jana Sebastiana Bacha - mówi Richard Galliano. Artysta przyjedzie do Poznania z Nicolasem Dautricour (pierwsze skrzypce); Saski Lethiec (skrzypce); Jean Marcem Apapy (altówka); Ericem Picardem (wiolonczela) i Stephanem Logerotem (kontrabas).
  Agnieszka Gonczar

  RICHARD GALLIANO SEKSTET
  "Bach - Piazzolla - galliano"
  Blue Note (ul. Kościuszki 76/78)
  czwartek, 22.04, godzina 20
  bilety: 80, 120, 150 zł

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo