Kulczyk Oil rusza na podbój giełdy

  Kulczyk Oil rusza na podbój giełdy

  Monika Kaczyńska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt emisyjny Kulczyk Oil Venture. Oznacza to, że spółkę od debiutu na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych dzielą już tylko tygodnie.
  Kulczyk Oil Venture to spółka zarejestrowana w Kanadzie. Ma ona już koncesje, na eksploatację złóż już wydobywanych, a także takich, w przypadku których prawdopodobieństwo znalezienia pokaźnych zasobów ropy jest bardzo wysokie. Są to między innymi złoża w Syrii i w Brunei.

  Pierwotnie Kulczyk Oil Venture planowała debiut giełdowy na pierwszy kwartał tego roku. Procedura nieco się opóźniła, między innymi dlatego, że prospekt emisyjny trafił do KNF dopiero 18 listopada ubiegłego roku. Do publicznego obrotu trafi nawet do 325 milionów akcji nowej emisji. Akcje pojawią się także na rynku regulowanym. Będzie dopuszczonych 200,49 mln akcji istniejących i do 25 mln akcji emitowanych w ramach konwersji skryptu dłużnego.
  Pakiet 83,26 mln akcji, czyli 41,53 proc. spółki należy do Kulczyk Investment. Po uplasowaniu emisji, przy założeniu objęcia 25 mln akcji z zamiany skryptu dłużnego, Kulczyk Investment będzie posiadać ok. 19,7 proc. Na razie jeszcze nie wiadomo, jaka będzie ich cena.

  Księgę popytu poprowadzi HSBC Bank, z którym konsorcjum tworzą DM BZ WBK, Erste Group Bank oraz Erste Securities Polska. Zaoferują one akcje inwestorom zarówno w Polsce, jak i za granicą.
  Zgodnie z harmonogramem podanym w prospekcie emisyjnym podanie do publicznej wiadomości ceny maksymalnej jest planowane na 27 kwietnia. Budowanie księgi popytu potrwa do 10 maja.

  Okres przyjmowania zapisów na akcje w transzy inwestorów indywidualnych ma zacząć się 28 kwietnia, a zakończyć 7 maja. Inwestorzy instytucjonalni będą mogli zapisywać się na akcje od 11 do 13 maja. Przydział akcji i zamknięcie oferty są planowane na 14 maja 2010 r.

  Spółka planuje pozyskać z oferty publicznej około 756,4 mln zł.
  Z prospektu wynika, że wpływy te będą przeznaczone przede wszystkim na poszukiwanie i wykonanie odwiertów poszukiwawczych i rozpoznawczych oraz prace sejsmiczne zarówno w Brunei, jak i w Syrii, a także ukończenie przejęcia ukraińskiej spółki KUB Gas i sfinansowanie jej działalności przez dwa lata.

  Kulczyk Oil Venture będzie drugą spółką zajmującą się wydobywaniem ropy naftowej, która zadebiutuje na warszawskiej giełdzie. Pierwszą był Petrolinvest, którego akcje trafiły do obrotu w 2007 roku.

  Mimo błyskotliwego debiutu walory spółki rozczarowały inwestorów, przede wszystkim dlatego, że prace poszukiwawcze na terenach, na które spółka miała koncesje nie dały tak spektakularnych efektów jak oczekiwano, stąd też spółka okresowo notowała bardzo znaczne spadki wartości walorów.

  Przedstawiciele Kulczyk Oil Venture twierdzą, że w przeciwieństwie do Petrolinvestu KOV ma koncesje na złoża, na których już prowadzi wydobycie, inwestycja w jej papiery jest więc mniej ryzykowna.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Oil Venture

  Marych (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

  Nie ma jak "other people money", po co ryzykować swoje bejmy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo