Polak mały - czyli o tym jak budzi się patriotyzm

  Polak mały - czyli o tym jak budzi się patriotyzm

  Katarzyna Kamińska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  "Jeszcze Polska nie zginęła, póki my żyjemy..." Nasz hymn w wykonaniu duetu przedszkolaków brzmiał wzruszająco. - W przedszkolu się uczymy tej piosenki - opowiadały. - A jeszcze znamy "Płynie Wisła, płynie". ..
  I kolejna pieśń popłynęła z umorusanych czekoladą ust. A małe rączki ściskały wykonaną własnoręcznie polską flagę...

  W przedszkolach, szkołach podstawowych, gimnazjach i liceach od kilku dni trwa skrócony kurs patriotyzmu.

  - Wiesz, dziadek mojej mamy walczył kiedyś o to, żebyśmy mogły żyć spokojnie i chodzić do przedszkola - takie słowa sześciolatki wypowiedziane do rówieśniczki usłyszałam w przedszkolu na osiedlu Przyjaźni w Poznaniu.


  - Staramy się rozmawiać i prowadzić zajęcia z sześciolatkami o tym, co się wydarzyło i o Polsce - mówi Sabina Lisowska, dyrektor "Naszego Przedszkola". - Dzieje się to spontanicznie.

  Katastrofa pod Smoleńskiem i trwająca żałoba jest bowiem czasem, który warto zaznaczyć.
  - To jest patriotyzm chwili - tłumaczy Maria Tomaszewska, psycholog, dyrektor ośrodka dla dzieci niewidomych w podpoznańskich Owińskach. - A jak to zostanie podane, zależy już od rodziców i wychowawców.

  - Gdy przyszłam w poniedziałek do pracy, dzieci były wyjątkowo radosne i zadowolone. Jakby cieszyły się, że nic się nie zmieniło - opowiada wychowawczyni grupy czterolatków w przedszkolu "Majsterklepka". - Chłopcy bawiący się w piaskownicy łopatkami oświadczyli natomiast, że... szukają prezydenta.

  - To jest przykład mechanizmu obronnego - tłumaczy prof. Irena Obuchowska. - A radość dzieci była dowodem na odreagowanie, na zdrową reakcję.

  - Ale też świadczy o tym, że miały w sobie ogromny lęk, że świat się zawalił, bo takie komunikaty otrzymywały przez weekend - mówi Maria Tomaszewska. - Nasze dzieci w weekend płakały. I należy tłumaczyć dzieciom, co się stało, nazywać ten lęk.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo