Trwa identyfikacja ciał ofiar sobotniej katastrofy

  Trwa identyfikacja ciał ofiar sobotniej katastrofy

  Andrzej Grzegrzółka

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Wczoraj w godzinach popołudniowych zostało zidentyfikowane ciało pani prezydentowej Marii Kaczyńskiej. O identyfikacji przesądziła obrączka ze starym napisem. Wcześniej dokonująca oględzin zwłok minister zdrowia Ewa Kopacz, potwierdziła z pracowniczkami Kancelarii Prezydenta ubiór oraz kolor paznokci Pierwszej Damy w dniu wyjazdu do Smoleńska.
  - Jesteśmy na 99,9 procent pewni, że to ciało pani Marii Kaczyńskiej - mówiła po południu Ewa Kopacz podczas konferencji prasowej. Ostatecznie tożsamość ciała potwierdził brat Marii Kaczyńskiej. Do wczoraj udało się zidentyfikować 40 ciał. - Trumny są gotowe do wylotu do Polski - powiedział wieczorem w TVN24 prokurator generalny, Andrzej Seremet.

  Trumna z ciałem żony prezydenta Lecha Kaczyńskiego przyleci do kraju około godz.
  10. Na pokładzie znajdą się także inne zidentyfikowane ciała. Identyfikacja zwłok Pierwszej Damy zmieniła wcześniejsze plany wystawienia na widok publiczny wyłącznie trumny z ciałem prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Prawdopodobnie będzie obie trumny zostaną dziś po południu wystawione na widok publiczny.

  Rodziny tragicznie zmarłych odbywają oględziny ciał grupami. Pierwsza z nich dotarła do Biura Ekspertyz Sądowych w Carycynie, na południowo-wschodnich obrzeżach stolicy Rosji wczoraj około godz. 7 czasu polskiego. Druga, ponad 50-osobowa grupa przyleciała do Moskwy wczoraj wieczorem.

  Wszyscy członkowie rodzin zmarłych zostali objęci opieką psychologiczną, konsularną i duszpasterską. Nieoficjalnie wiadomo, że kilka rodzin po rozmowie z psychologami zrezygnowało z podróży.

  Specjaliści od medycyny sądowej podkreślają, że oględziny ciał po katastrofie lotniczej są dramatycznym przeżyciem dla rodziny. - Zwłoki najczęściej są makabrycznym stanie. Nawet dla doświadczonych specjalistów nie jest to łatwe. Dlatego nie dziwię się, że niektórzy członkowie rodzin czasami rezygnują z oględzin - przyznaje w rozmowie z "Polską" dr Tomasz Kupiec, kierownik pracowni genetyki sądowej z krakowskiego Instytutu Ekspertyz Sądowych.

  Wśród zidentyfikowanych m.in.:

  - Maria Kaczyńska - żona prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego

  - Ryszard Kaczorowski - ostatni prezydent RP na uchodźstwie

  - Janusz Kochanowski - rzecznik praw obywatelskich

  - Krzysztof Putra - wicemarszałek Sejmu

  - Przemysław Gosiewski - poseł na Sejm RP

  - Joanna Agacka-Indecka - przewodnicząca Naczelnej Rady Adwokackiej

  - Leszek Deptuła - poseł na Sejm RP

  - Janina Fetlińska - senator RP

  - ks. Ryszard Rumianek - rektor UKSW

  - Mariusz Kazana - szef protokołu dyplomatycznego MSZ

  - gen. Stanisław Komorowski - wiceminister obrony narodowej

  - ks. ppłk Jan Osiński - ordynariat polowy Wojska Polskiego

  - Dariusz Michałowski - oficer BOR

  - Jacek Surówka - oficer BOR

  - Piotr Nosek - oficer BOR

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo