Kobieta z brodą to już nie żart

  Kobieta z brodą to już nie żart

  Zdjęcie autora materiału

  Głos Wielkopolski

  Piękne i zadbane włosy są atutem każdej kobiety. Jednak u części z nich niepożądany zarost pojawia się również na twarzy czy klatce piersiowej. Staje się on powodem wstydu, choć upatrywać w tym należy przyczyn zdrowotnych. O tym, kiedy włosy przestają być ozdobą, a zaczynają być problemem, piszą Elżbieta Sobańska i Katarzyna Sklepik
  Niektórzy być może uśmiechną się pod wąsem, gdy usłyszą o zmaganiach znanej piosenkarki Dody z wąsikiem na twarzy. Historia żyła intensywnie, acz krótko w plotkarskich magazynach i dokonała żywota, jak wiele innych opowieści o gwiazdach. Ale to, co u znanych osób tak łatwo krytykuje się bądź z tego się kpi, dla wielu kobiet jest wielkim i nie dającym się ukryć problemem. Niechciane włosy, bo to o nich mowa, które pojawiają się na twarzy bądź na piersiach.

  Kiedy włos to problem?


  Są miejsca, które kobiety depilują, by wyglądać atrakcyjnie, np. owłosienie na nogach, pod pachami. Ale gdy włoski pojawiają się nad ustami, na brodzie, dolnej części brzucha, udach czy w okolicy piersi problem staje się poważniejszy.
  Tu już nie wystarczy usuwanie włosków pensetą, zwłaszcza jeśli owłosienie jest gęste. Może ono sygnalizować duży poziom androgenów, czyli męskich hormonów w organizmie. U starszych pań widoczne owłosienie pojawiać się może w okresie menopauzy. Nadmierne owłosienie pojawia się też w czasie ciąży. Liczba niepożądanych włosków zależy od właściwości genetycznych i karnacji.

  Kiedy zarost pojawia się u pań już w młodszym wieku, najlepiej będzie, jeśli zdecydują się na wizytę u endokrynologa. - Zwłaszcza że nadmierne owłosienie może być oznaką bardzo niebezpiecznych chorób - tłumaczy dr n med. Marek Ruchała, endokrynolog. - Choć problem ten może wydawać się wstydliwy, to nie można go lekceważyć. Dla kobiet, które ulegają presji gładkich ciał promowanych przez media, jedyną możliwością ich usunięcia są wizyty u kosmetyczek. Nic bardziej błędnego. Najpierw trzeba udać się do lekarza.

  Przyczyny nagłego nadmiernego owłosienia m.in. na piersiach zdiagnozuje ginekolog - może ono świadczyć o chorobach jajników - lub endokrynolog - w tym wypadku w grę mogą wchodzić choroby nadnerczy z nowotworem włącznie. - Rozpoznanie i diagnostyka w tym wypadku są bardzo ważne, oprócz kompleksowych badań przeprowadza się badania gospodarki hormonalnej i usg jajników - tłumaczy Marek Ruchała. - Jeżeli nie jest to poważna przypadłość, to leczenie odpowiednio dobranymi medykamentami wystarczy. Jednak im poważniejsze, np. nowotworowe zmiany, tym więcej czasu, badań, leków i ewentualnych zabiegów, by pozbyć się kłopotliwych włosów i wyzdrowieć.
  1 3 4 »

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo