18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kobieta z brodą to już nie żart

Redakcja
Rzekomy wąsik u Dody stał się atrakcją, którą opisywały tabloidy
Rzekomy wąsik u Dody stał się atrakcją, którą opisywały tabloidy Sławomir Seidler
Piękne i zadbane włosy są atutem każdej kobiety. Jednak u części z nich niepożądany zarost pojawia się również na twarzy czy klatce piersiowej. Staje się on powodem wstydu, choć upatrywać w tym należy przyczyn zdrowotnych. O tym, kiedy włosy przestają być ozdobą, a zaczynają być problemem, piszą Elżbieta Sobańska i Katarzyna Sklepik

Niektórzy być może uśmiechną się pod wąsem, gdy usłyszą o zmaganiach znanej piosenkarki Dody z wąsikiem na twarzy. Historia żyła intensywnie, acz krótko w plotkarskich magazynach i dokonała żywota, jak wiele innych opowieści o gwiazdach. Ale to, co u znanych osób tak łatwo krytykuje się bądź z tego się kpi, dla wielu kobiet jest wielkim i nie dającym się ukryć problemem. Niechciane włosy, bo to o nich mowa, które pojawiają się na twarzy bądź na piersiach.

Kiedy włos to problem?

Są miejsca, które kobiety depilują, by wyglądać atrakcyjnie, np. owłosienie na nogach, pod pachami. Ale gdy włoski pojawiają się nad ustami, na brodzie, dolnej części brzucha, udach czy w okolicy piersi problem staje się poważniejszy. Tu już nie wystarczy usuwanie włosków pensetą, zwłaszcza jeśli owłosienie jest gęste. Może ono sygnalizować duży poziom androgenów, czyli męskich hormonów w organizmie. U starszych pań widoczne owłosienie pojawiać się może w okresie menopauzy. Nadmierne owłosienie pojawia się też w czasie ciąży. Liczba niepożądanych włosków zależy od właściwości genetycznych i karnacji.

Kiedy zarost pojawia się u pań już w młodszym wieku, najlepiej będzie, jeśli zdecydują się na wizytę u endokrynologa. - Zwłaszcza że nadmierne owłosienie może być oznaką bardzo niebezpiecznych chorób - tłumaczy dr n med. Marek Ruchała, endokrynolog. - Choć problem ten może wydawać się wstydliwy, to nie można go lekceważyć. Dla kobiet, które ulegają presji gładkich ciał promowanych przez media, jedyną możliwością ich usunięcia są wizyty u kosmetyczek. Nic bardziej błędnego. Najpierw trzeba udać się do lekarza.

Przyczyny nagłego nadmiernego owłosienia m.in. na piersiach zdiagnozuje ginekolog - może ono świadczyć o chorobach jajników - lub endokrynolog - w tym wypadku w grę mogą wchodzić choroby nadnerczy z nowotworem włącznie. - Rozpoznanie i diagnostyka w tym wypadku są bardzo ważne, oprócz kompleksowych badań przeprowadza się badania gospodarki hormonalnej i usg jajników - tłumaczy Marek Ruchała. - Jeżeli nie jest to poważna przypadłość, to leczenie odpowiednio dobranymi medykamentami wystarczy. Jednak im poważniejsze, np. nowotworowe zmiany, tym więcej czasu, badań, leków i ewentualnych zabiegów, by pozbyć się kłopotliwych włosów i wyzdrowieć.
Nadmierne owłosienie, z którym zmaga się coraz więcej kobiet może być wywołane hirsutyzmem. To zaburzenie powodujące nadmierne owłosienie może mieć różne przyczyny: od genetycznych, jako efekt przyjmowania niektórych leków, po także poważniejsze, jak przy przebiegu nowotworów złośliwych. Ta nierównowaga hormonalna sprawia, że u kobiet pojawia się typowo męski zarost. - Sprawdza się wówczas, czy hormony męskie są proporcjonalne do żeńskich, czy męskich nie ma przypadkiem więcej niż żeńskich lub czy męskie hormo-ny nie rosną kosztem słabnięcia żeńskich- dodaje endokrynolog.

Dlatego tak istotna jest konsultacja z lekarzem, gdyż będzie można zastosować odpowiedni zabieg:
leczenie właściwej choroby (której towarzyszy nadmierne owłosienie);
odstawienie leku powodującego wzrost włosów w niepożądanych miejscach;
w pozostałych przypadkach wystarczy regularna depilacja.

Ciężkie życie z "H"

Jak wielki jest to problem dla kobiet, świadczy także fakt, że w internecie powstało nawet forum, na którym panie dotknięte tą przypadłością dzielą się swoimi doświadczeniami. Choć kłopot, którego nie da się ukryć, wydaje się przygnębiający, to na stronie jest nawet "księga optymizmu", gdzie kobiety opisują swoje sukcesy w walce z nadmiernym owłosieniem: "Ostatnimi czasy H był obecny ze mną wszędzie. Przygniatała mnie ta myśl bardzo - byłam głupia s..., która nie potrafiła skupić się na niczym innym jak na włosach. Ciągłe sprawdzanie, czy mimo brania leków, towaru przybywa, ciągłe przyglądanie się ciałkom innych przedstawicielek płci pięknej i rozpaczliwe wyszukiwanie dotkniętych tym, co ja. Powiedziałam sobie jednak: dosyć. Te włosy mnie nie zrujnują" - pisze jedna z internautek i dodaje: "Paraduję tak sobie z tymi włosiskami na rękach i frajdę mi sprawia obserwowanie zachowań ludzi. No więc tak: kobiety zazwyczaj nic, ale zdarza się, że po chamsku się wpatrują, oczekując chyba jakiegoś objawu speszenia z mojej strony - nic z tego. Co do facetów... hmm... Tu mnie bardzo zdziwiło - nic a nic".

Dyskusja na temat H (jak w skrócie określają hirsutyzm) trwa od kilku lat. W nowszych wpisach kobiety cieszą się, że znalazły nową pracę, zdały na wymarzoną uczelnię lub trafiły do dobrego lekarza. Dla innych oparciem jest ukochany mężczyzna. Wszystkie podkreślają, że dzięki tym małym sukcesom, H przestał nad nimi dominować: "Mój mężczyzna aż na mnie krzyczy, jak zaczynam w siebie wątpić. (...) Pamiętam czasy, gdy w szkole średniej dziewczyny odsuwały się wprost ode mnie albo pytały, czemu mam brodę. Dziś bym się tylko na to uśmiechnęła, bo wiem, że nie jestem sama z tym na świecie..." - napisała jedna z kobiet.

Ja wolę, jak się ogolę

Paniom zmagającym się z problemem nadmiernego owłosienia naprzeciw wychodzą gabinety kosmetyczne. Metody depilacji są różne. Przy hirsutyzmie zwykła maszynka nie jest polecana, bo ścięte włoski będą odrastać grubsze. Najbardziej popularną metodą jest depilacja z użyciem wosku. Kosmetyczki używają różnego rodzaju wosku. Najczęściej stosowany jest kremowy i twardy. Zabiegi są jednak bolesne, ale efekt gładkiej skóry utrzymuje się przez kilka tygodni. Stosowana jest też metoda elektrokoagulacji, zwłaszcza na małe rejony skóry, np. twarzy. Jest on też dość bolesny.
Włosy da się usunąć trwale. Wykorzystuje się w tym celu ultradźwięki i enzymy, gdzie po serii zabiegów włoski robią się coraz słabsze. Efekt jest bardziej skuteczny w przypadku pań o jasnych włosach. Stosuje się też aparat microlysis, który niszczy cebulki włosów poprzez fale elektryczne. Włosy robią się coraz rzadsze, ale i tak efekty nie są takie, jak oczekiwałyby klientki.

Popularne jest też usuwanie owłosienia laserem. - Depilacja polega na oddziaływaniu na skórę łagodną wiązką promieni, które pochłaniane są przez zawartą we włosie melaninę. W rezultacie jest on niszczony wraz z cebulką i nie ma podstaw do ponownego wzrostu wyjaśnia Patrycja Jurek, kosmetolog. - Laser jest w stanie usunąć jedynie włoski, które znajdują się w danym momencie w fazie wzrostu. Dlatego konieczne jest wykonanie serii zabiegów.

Piękna, ale bezpiecznie

Konsultacja lekarza, która powinna być podstawą weryfikacji przeciwwskazań u klientów, to niestety wciąż rzadkość w polskich gabinetach. Obowiązkowy wywiad medyczny, podczas którego określany jest stan skóry oraz jej podatność na działanie lasera, to gwarancja bezpieczeństwa i braku powikłań.

- Skuteczność i komfort zabiegu zależą w głównej mierze od jakości sprzętu, za pomocą którego jest wykonywany - mówi Katarzyna Kęsek, kosmetolog i specjalistka w dziedzinie depilacji laserowej. - Lasery diodowe wyposażone w chłodzącą, szafirową głowicę minimalizują odczuwane pieczenie i redukują ryzyko poparzeń. Ważne jest także przeprowadzenie odpowiednio wcześniej próby na małym fragmencie ciała, co pozwoli na optymalne ustalenie parametrów. Klient powinien być poinformowany o wszystkich przeciwwskazaniach oraz o zasadach pielęgnacji skóry, która przez kilka dni może być wrażliwa i podrażniona.
W Polsce rośnie zainteresowanie depilacją laserową. Jednak brakuje nam regulacji prawnych, co sprawia, że istnieją gabinety, wyposażone w przestarzały lub niskiej jakości sprzęt czy zatrudniające niewykwalifikowaną kadrę. Tymczasem nieumiejętnie ustawiona moc czy nieświadomość przeciwwskazań mogą powodować dotkliwe powikłania. Poparzenia, przebarwienia, a nawet zakażenia to tylko niektóre z możliwych działań niepożądanych. Tego typu komplikacje się nie zdarzają, jeśli na miejscu obecny będzie lekarz.

Włos na cel

Kosmetyczne wpadki nie omijają także zagranicznych sław. Swego czasu dużo mówiło się o pachach Julii Roberts, a dokładnie o jednej, którą aktorka niefortunnie odsłoniła na czerwonym dywanie, pokazując pukle. Julii Roberts zarzucano lenistwo, a jej koleżance po fachu - Drew Barrymore - celowe działanie, bo ta podobno w geście solidarności z Pretty Woman odmówiła wygolenia pach do zaproponowanej przez projektanta kreacji. Podobną wpadkę niedawno na premierze swojego filmu zaliczyła Penelope Cruz, która pomachała do fanów. Ale zamiast pięknej twarzy aktorki, zapamiętano włosy pod pachami.

Cud-Kapsuła?

W kilku miastach w Polsce są gabinety, które oferują najnowsze światowe rozwiązania w zakresie kompleksowego dbania o urodę, czyli tzw. "kapsułę marzeń". Urządzenie jednocześnie depiluje wybrane fragmenty ciała, wyszczupla, relaksuje oraz wykonuje każdy inny zabieg, któremu akurat chcemy się poddać. Klientki mogą poddać się depilacji laserowej, usunąć popękane naczynka czy pozbyć się mało estetycznych blizn, a to wszystko jest możliwe po wciśnięciu kilku guzików pilota.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski