NBP: Bezpieczeństwo finansowe Polski nie jest obecnie...

  NBP: Bezpieczeństwo finansowe Polski nie jest obecnie zagrożone

  Joanna Ćwiek

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Na pokładzie prezydenckiego samolotu życie stracił także prezes Narodowego Banku Polskiego Sławomir Skrzypek. Jednak zdaniem ekonomistów jego śmierć nie jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa finansowego państwa.
  Tym bardziej że pomimo śmierci najważniejszych osób w Polsce nie doszło do paraliżu. W niecałe pięć godzin po katastrofie na stronie internetowej NBP pojawił się komunikat o tym, że obowiązki tragicznie zmarłego szefa banku centralnego przejął jego zastępca Piotr Wiesiołek. A tak szybka reakcja zarządu banku zapewne wpłynie na uspokojenie rynku.

  Teraz nastroje na rynkach kapitałowych zależeć będą od rozwoju sytuacji w kraju i tego, jak szybko dojdzie do powołania następcy Skrzypka. Zgodnie z przepisami prezesa NBP powołuje Sejm na wniosek prezydenta.

  W obecnej sytuacji nie jest do końca pewne, czy wybór nowego prezesa powinien być dokonany od razu, czy raczej należałoby z tym poczekać do wyboru nowego prezydenta.


  Obecnie wszystkie obowiązki zmarłego prezydenta przejął marszałek Bronisław Komorowski. I nic nie stoi na przeszkodzie, aby to on zgłosił wniosek o powołanie nowego szefa NBP.

  To nie jest jednak tak oczywiste. Zdaniem Ryszarda Piotrowskiego, prawnika z Uniwersytetu Warszawskiego, oprócz litery prawa ważny jest jeszcze jego duch. I dlatego trzeba zwrócić szczególną uwagę nie tylko na suchy przepis, ale także na zaistniałe okoliczności. Konstytucjonalista ma na myśli zwłaszcza ostatni konflikt między prezesem Skrzypkiem a Radą Polityki Pieniężnej o podział zysków banku za ubiegły rok. Chodziło w nim o to, że Skrzypek nie chciał zgodzić się na zmianę sposobu liczenia rezerwy na pokrycie ryzyka zmian kursu złotego do walut obcych NBP, co doprowadziłoby do jej zmniejszenia o około 4 mld zł. Pieniądze te miałyby trafić do budżetu państwa i pomóc załatać dziurę budżetową. Dlatego też nadmierny pośpiech w wyborze jego następcy ze strony Komorowskiego mógłby być odebrany jako próba wykorzystania zaistniałej sytuacji do rozwiązania tego konfliktu.

  Zwłaszcza że już w sobotę bank centralny zapewnił w komunikacie, że Narodowy Bank Polski funkcjonuje w sposób niezakłócony i realizuje swoje wszystkie ustawowe zadania.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kasa jak zginie to mały problem

  :-0 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 21 / 11

  ale jak słuzbowe laptopy... chyba ze na nich to co u kazdego faceta tylko filmiki i gołe baby

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo