Pod Smoleńskiem zginął były dowódca bazy w Krzesinach

  Pod Smoleńskiem zginął były dowódca bazy w Krzesinach

  Łukasz Cieśla

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  We wczorajszej katastrofie pod Smoleńskiem zginął były dowódca bazy lotniczej w poznańskich Krzesinach - gen. Andrzej Błasik. Lotnikami z Poznania dowodził w latach 2002-2004.
  W okresie pracy w Poznaniu zasłużył się organizacją ćwiczeń NATO "Air Meet 2003". W dowód uznania minister obrony narodowej nadał 31. bazie lotniczej w Krzesinach "Znak honorowy Sił Zbrojnych RP".

  A. Błasik urodził się w 1962 r. w Poddębicach. Ukończył elitarną szkołę lotniczą w Dęblinie. Później przez pewien czas służył jako pilot w jednostce w Mirosławcu, a potem w pobliskim Świdwinie. W 1989 r. uzyskał 1 klasę pilota wojskowego w lotnictwie myśliwsko - bombowym. W styczniu 2001 r. został wyznaczony na stanowisko Szefa Szkolenia 2. Brygady Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu. Od trzech lat był dowódcą Sił Powietrznych RP.

  Trudny dla niego okres nastał po katastrofie wojskowej CASY w styczniu 2008 roku. Został oskarżony przez rodzinę jednego z tragicznie zmarłych generałów o wywieranie nacisków, by nie wypowiadać się w mediach o tamtej tragedii. Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Poznaniu wyjaśniała ten wątek, ale nie dopatrzyła się złamania prawa.

  Media spekulowały po katastrofie CASY, że Błasik zostanie odwołany z zajmowanej funkcji przez ministra Klicha. Ten jednak stwierdził, że wysoko ceni fachowość i kompetencje Andrzeja Błasika i pozostawił go na stanowisku. Generał zostawił żonę oraz dwójkę dzieci.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Katastrofa

  Gabriel P. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 13

  W obliczu tragedii nasuwa się pytanie: kto podjął
  decyzję, aby tylu generałów wyjechało do Katynia ?
  Jest bardzo istotne pytanie.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo