Komorowski: Razem, bez różnic uczestniczmy w żałobie

  Komorowski: Razem, bez różnic uczestniczmy w żałobie

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Aktualności

  Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski ogłosił żałobę narodową po śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jego małżonki Marii i ponad 80 innych osób, w tym przedstawicieli parlamentu, urzędów państwowych, wojska i Rodzin Katyńskich, którzy zginęli w sobotniej katastrofie lotniczej.
  - W obliczu niewątpliwie ogromnej narodowej tragedii jesteśmy wszyscy razem, nie ma dzisiaj ani prawicy, ani lewicy, nie ma podziałów, nie ma różnic. Jesteśmy razem w wyrazach współczucia kierowanych do rodzin osób, które zginęły koło lotniska w Smoleńsku - powiedział marszałek.

  Komorowski powiedział, że art. 131 konstytucji "na marszałka Sejmu nakłada obowiązek zapewnienia ciągłości władzy głowy państwa polskiego" i w związku z tym podpisał decyzję o tygodniowej żałobie narodowej. Decyzję tę marszałek skierował do wszystkich instytucji państwa.

  Zwrócił się też do rodaków, aby "razem, bez różnic uczestniczyli w żałobie". W wymiarze publicznym, oficjalnym, wspólnotowym, a przede wszystkim w wymiarze indywidualnym, po ludzku, jak każdy z nas potrafi i chciałby żegnać się z najbliższymi i uczestniczyć w żałobie najbliższych - dodał Komorowski.

  - Od tej chwili las katyński będzie budził w nas wspomnienia również i dzisiejszej katastrofy. Stajemy z pokorą wobec wyroku losu, który w przedziwny sposób powiązał z tym miejscem kolejny dramat naszego narodu - napisał Komorowski.

  Jak zaznaczył, wszystkich nas jednoczy doświadczenie tej tragedii i głęboki smutek, a rodzinom zmarłych "towarzyszymy w ich cierpieniu". - W imieniu wszystkich Polaków składam im najszczersze wyrazy współczucia - napisał marszałek Sejmu.

  W dodatkowym oświadczeniu przekazanym dziennikarzom Komorowski zapewnił, że w przewidzianym konstytucją terminie ogłosi datę wyborów prezydenckich. Przypomniał, że zgodnie z konstytucją "w razie śmierci prezydenta, do czasu wyboru nowego prezydenta w wyborach powszechnych, marszałek Sejmu wykonuje obowiązki głowy państwa".

  Po raz drugi w historii Polski marszałek Sejmu przejmuje funkcję prezydenta RP po nagłej śmierci głowy państwa. Pierwszy raz doszło do tego, gdy w grudniu 1922 r. powiązany z Narodową Demokracją Eligiusz Niewiadomski zastrzelił w stołecznej Zachęcie wybranego kilka dni wcześniej pierwszego prezydenta Polski Gabriela Narutowicza.

  Wtedy obowiązki prezydenta przejął marszałek Sejmu Maciej Rataj z PSL "Piast". Drugi raz objął on na krótko obowiązki głowy państwa, gdy po przewrocie majowym Józefa Piłsudskiego w maju 1926 r. do dymisji podał się prezydent Stanisław Wojciechowski.

  PAP

  Złóż kondolencje

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Cokolwiek byś wcześniej nie robił,

  Nairam (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 21 / 12

  to aby wszyscy zaczęli Ciebie chwalić - wystarczy po prostu umrzeć! To przykre ale niestety prawdziwe. Lech Kaczyński wiele dobrego robił a psy na Nim wieszała większość polityków i dziennikarzy,...rozwiń całość

  to aby wszyscy zaczęli Ciebie chwalić - wystarczy po prostu umrzeć! To przykre ale niestety prawdziwe. Lech Kaczyński wiele dobrego robił a psy na Nim wieszała większość polityków i dziennikarzy, nie pora aby ich tu dziś palcem wskazywać, oni sami o tym dobrze wiedzą.
  Wielkie Dzięki Lechowi za to co dla Polski zrobił, Cześć Jego Pamięci!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zenada

  dera (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 14

  a kto mowi o roznicach? chyba tylko komoroqski je dzisiaj dostrzega, bo nikt inny tak nie komementuje tej tragedii,a tak w ogole to skandalem jest tygodniowa zaloba, powinna byc co najmniej do 3...rozwiń całość

  a kto mowi o roznicach? chyba tylko komoroqski je dzisiaj dostrzega, bo nikt inny tak nie komementuje tej tragedii,a tak w ogole to skandalem jest tygodniowa zaloba, powinna byc co najmniej do 3 maja. media-piszczie o tym! pytajcie!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Komorowski w żałobie?

  GAMA (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 11

  Ja z Komorowskim ani z Tuskiem nigdy nie będę razem. Wypraszam sobie takie insynuacje.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PRAWDA

  PRAWDA (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 17

  TEN PAN NIGDY NIE BĘDZIE PREZYDENTEM POLSKI.....

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo