Rockowa ofensywa znad Warty

  Rockowa ofensywa znad Warty

  Marcin Kostaszuk

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Ostatnie dokonania tych trzech kapel budzą lokalną dumę: Happy Pills, Muchy i 2Tm2,3 to wizytówki rosnącej rockowej potęgi Poznania. Określenie "potęga" faktycznie może wydać się nadużyciem, ale każdy z wymienionych zespołów, które w tym tygodniu zobaczymy w poznańskich klubach, był na swój sposób przełomowy.
  Happy Pills trochę za długo byli jedynie lokalną gwiazdą - debiutując w połowie lat 90., ich ascetyczny rock spod znaku Pixies i Weezera miał się nijak do ubóstwianych wówczas pierwszych wykwitów siermiężnego pop-rocka spod znaku Varius Manx, a wokalistka Aga Morawska miała zbyt małe parcie na szkło, w porównaniu z Kowalskimi, Lipnickimi i dziesiątkami innych śpiewających pań. Nie wystarczyły świetne trzy płyty - zniechęcenie ciągłym brakiem perspektyw zahamowało karierę Happy Pills.
  Aż do teraz: z nową wokalistką Natalią Fiedorczuk zespół wraca znakomitą płytą "Retrosexual", którą zaprezentuje na żywo w niedzielę, na dwa dni przed premierą. Jej recenzję przeczytacie u nas na stronie 11.

  Muchy miały więcej szczęścia niż Happy Pills, bo trafiły w lepszy czas dla alternatywnego roc-ka i nie zamknęły sobie drogi do słuchaczy śpiewaniem angielskojęzycznych tekstów. Mimo to tempo rozwoju zespołu wydaje się niewiarygodne: cztery lata temu ich piosenki mogły liczyć co najwyżej na aplauz w internecie, dziś "Przesilenie" dzieli od szczytu listy Trójki zaledwie jedno oczko. A to dopiero początek, bo największym skarbem Much jest umiejętność wbicia się ze swym przekazem głęboko w korę mózgową słuchaczy, za sprawą świetnych tekstów tak z debiutanckiego "Terroromansu", jak i z wydanej miesiąc temu płyty "Notoryczni debiutanci".

  2Tm2,3 to projekt stworzony przez muzyków Armii, Maleo Reggae Rockers, Arki Noego, Voo Voo i Izraela, w którym jednak dominują związani z Wielkopolską Robert Friedrich i Tomek Budzyński. Wiedzą oni dobrze, że chrześcijańskie przesłanie nie musi być opakowane jedynie w oazowe klimaty - w dotychczasowej historii zespół sięgał już po konwencje rap-metalu i innych odmian ciężkiego rocka, ale też po brzmienia folkowe i akustyczne. Koncertem w Eskulapie zespół wesprze zbiórkę pieniędzy na leczenie 5-letniej Martynki.

  Posłuchaj

  Happy Pills
  Pod Minogą (ul. Nowowiejskiego 8), niedziela 11.04, godzina 20, bilety: 15, 20 zł

  Muchy
  Eskulap (ul. Przybyszewskiego 39), wtorek 13.04,
  godzina 20, bilety: 20 zł

  2Tm2,3
  Eskulap (ul. Przybyszewskiego 39), piątek 16.04,
  godzina 19,
  bilety: 20, 25 zł

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo