Portret rodziny we wnętrzu na tle współczesnej Europy

  Portret rodziny we wnętrzu na tle współczesnej Europy

  Stefan Drajewski

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Dziś w Poznaniu rozpoczynają się III Europejskie Spotkania Teatralne "Bliscy Nieznajomi". Paweł Szkotak nie kryje, że kończy się pierwszy etap festiwalu. Poznaliśmy już trochę historię naszych bliskich sąsiadów (I Spotkania), poznaliśmy los tych, których społeczeństwo z jakichś powodów wyklucza (II Spotkania).
  - Nadszedł czas na tę przestrzeń najbliższą - mówi Paweł Szkotak - czyli rodzinę. A ta, jak widać dookoła nie jest w najlepszej kondycji. A może teatr interesuje się tylko tą, która podlega różnym niszczycielskim siłom. Portret współczesnej polskiej rodziny widziany okiem dramaturgów i reżyserów nie odbiega od portretów naszych sąsiadów.

  Po przedstawieniach (od piątku do niedzieli) o godzinie 21.10 w Cafe Teatralna (podziemia Teatru Polskiego) Bartłomiej Miernik, sekretarz redakcji miesięcznika "Teatr", będzie rozmawiał z twórcami spektakli. W niedzielę gościem Miernika będzie ojciec Wacław Oszajca.

  Festiwalowi towarzyszy wystawa fotograficzna związana z ideą tegorocznej edycji festiwalu. Jest to plon konkursu, jaki ogłosił kilka miesięcy temu Teatr Polski.

  W tym roku Teatr Polski odsunął swoją premierę od festiwalu, chociaż nawiązuje ona do jego tematyki wprost. 23 kwietnia odbędzie się premiera sztuki "Ich czworo. Obyczaje dzikich", którą na zaproszenie reżyserki Agnieszki Korytkowskiej-Mazur, przepisała na nowo Dana Łukasińska. To może być ważny głos nie tylko w reinterpretacji klasyki teatru, ale przede wszystkich ról, jakie zajmują kobiety i mężczyźni we współczesnej rodzinie polskiej.

  Na festiwalowym afiszu


  Choroba rodziny M
  Jeden z najgłośniejszych rumuńskich spektakli, który objechał już całą Europę. Radu Afrim znany jest poznańskiej publiczności. Rok temu pokazał "Plastelinę". Tym razem opowie nam współczesną wersję przypowieści o Marii i Marcie.

  Czwartek 8 kwietnia, godzina 19, Teatr Polski - Duża Scena (ul. 27 Grudnia 8), bilety: 20 zł

  Wilczek
  Córka walczy o miłość matki. Ta ucieka przed miłością dziecka, co nie pozostaje bez skutku dla obu. Wasilij Sigariew kreśli kolejny portret rozbitej rodziny, którą trudno poskładać.

  Piątek 9 kwietnia, godzina 18, Malarnia Teatru Polskiego, bilety: 20 zł


  Stan wyjątkowy
  Opowieść o tym, że ani wysokie płoty, ani strzeżone osiedla nie są w stanie ochronić rodziny przed destrukcją. Wystarczy, że jedno z rodziców straci pracę, a cała ta konstrukcja może runąć i zamienić życie rodziny w piekło.

  Piątek, godzina 19.30 Teatr Polski - Duża Scena, bilety: 20 zł


  Kobieta z przeszłości
  Tytułowa kobieta zjawia się w domu swojego chłopaka po 24 latach. Przychodzi, aby przypomnieć o danej przez niego obietnicy. Spektakl znany poznańskiej publiczności pod tytułem "Kobieta sprzed 24 lat", ale jak twierdzi Paweł Szkotak, zrealizowany zupełnie inaczej.

  Sobota 10 kwietnia, godzina 17, Malarnia Teatru Polskiego, bilety: 20 zł

  Zagłada ludu albo moja wątroba jest bez sensu
  Sztukę Schwaba zrealizowała jako pierwsza w Polsce Anna Augustynowicz i był to przełom w jej karierze. Tym razem zobaczymy spektakl w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego. Jest to sceniczny traktat o współczesnej hipokryzji.

  Sobota, godzina 19.30, Teatr Polski - Duża Scena, bilety: 20 zł

  Rozmowy poufne
  Iwona Kempa sięgnęła po tekst Ingmara Bergmana. Mistrz wiwisekcji nie zawodzi. Mimo upływu czasu, jego obserwacje na temat małżeńskich "związków i rozwiązków" są ciągle aktualne.

  Niedziela 11 kwietnia, godzina 17, Teatr Ósmego Dnia (ul. Ratajczaka 44), bilety: 20 zł

  Migrena
  Współczesny dramat inspirowany opowiadaniem Sigrid Undset dotyka kwestii wychowania dziecka adoptowanego i powrotem dziecka do matki biologicznej.

  Niedziela, godzina 19.30, Teatr Polski - Duża Scena, bilety: 20 zł

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo