Grobelny do prawyborów? Co wy na to?

  Grobelny do prawyborów? Co wy na to?

  Michał Kopiński

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Mimo niewysokiej frekwencji (47 proc.) prawybory, w których wyłoniono kandydata Platformy na prezydenta kraju, okrzyknięto w partii sukcesem. - Sądzę, że nikt w Polsce już nie będzie mógł od prawyborów uciec - zadeklarował po wyborze Bronisława Komorowskiego premier Donald Tusk. I dodał, że w "niektórych miejscach" wewnętrzne partyjne wybory mogą być zorganizowane również przed jesiennymi wyborami samorządowymi.
  Materiały podobne
  Czy jednym z miejsc, o których myślał przewodniczący PO, będzie stolica Wielkopolski? I czy od prawyborów nie ucieknie również świeży nabytek Platformy, prezydent Poznania Ryszard Grobelny? To pytania jak najbardziej na miejscu. Ogłoszenia prawyborów, które wyłoniłyby kandydata Platformy na prezydenta Poznania, chce bowiem spora część poznańskiego zarządu tej partii.

  - Jestem zdecydowanym zwolennikiem takiego rozwiązania - mówi Piotr Nycz, członek zarządu poznańskiej PO kojarzony z europosłem Filipem Kaczmarkiem. - To śmiała idea, ale ma w poznańskiej Platformie poparcie. Jesteśmy zapłodnieni myślą premiera Tuska, który zasugerował, żeby prawybory robić - dodaje.

  - Prawybory? Gorąco popieram - deklaruje wiceszefowa PO w Poznaniu, posłanka Agnieszka Kozłowska-Rajewicz. I tłumaczy, że każde wewnętrzne wybory zwiększają demokratyzację partii. Pomysł podoba się też innym członkom zarządu poznańskiej Platformy: Łukaszowi Mikule i Mariuszowi Wiśniewskiemu.

  - Prawo głosu miałoby ponad 500 działaczy, bo tylu partia liczy w Poznaniu. To nie jest zły pomysł. Gdybyśmy się jednak zdecydowali, to musimy się pospieszyć - mówi Łukasz Mikuła. Mariusz Wiśniewski tłumaczy z kolei, że pomysł podoba mu się "prywatnie". - Jestem za, ale ostateczna decyzja w tej sprawie należy do odpowiednich władz - podkreśla.

  Spośród kogo poznańscy działacze PO mieliby przyszłego prezydenta wybierać? Kandydatem nr 1 jest z pewnością Ryszard Grobelny. Prezydent Poznania nie jest jeszcze członkiem PO, ale będzie nim w ciągu kilku tygodni. Grobelny, choć wywodzi się ze środowiska KLD i Unii Wolności, długo się przed zapisaniem do Platformy bronił. Zdecydował się tylko po to, żeby w jesiennych wyborach wystartować z partyjnym poparciem. W rozmowie z "Polską Głosem Wielkopolskim" Ryszard Grobelny nie ukrywa, że pomysł przeprowadzania w poznańskiej PO prezydenckich prawyborów jest dla niego zaskoczeniem. I to niemiłym (patrz: rozmowa obok).

  Kogo, poza Grobelnym, zwolennicy prawyborów chcieliby zobaczyć na liście kandydatów?
  Piotr Nycz: - Choćby przewodniczącego rady miasta Grzegorza Ganowicza.
  Agnieszka Kozłowska-Rajewicz: - Tych, którzy publicznie deklarowali, że nad startem w wyborach prezydenckich się zastanawiają. Czyli Grzegorza Ganowicza i europosła Filipa Kaczmarka.

  Grzegorz Ganowicz do pomysłu prawyborów podchodzi z rezerwą. - Nie chcę dzielić skóry na niedźwiedziu. O swoim starcie będę rozmawiał, jeżeli faktycznie do prawyborów dojdzie - powiedział nam wczoraj.

  A czy dojdzie? Najwięcej do powiedzenia w tej kwestii ma szef poznańskiej PO i jednocześnie jeden z potencjalnych kandydatów na prezydenta Poznania, Filip Kaczmarek. - Jeżeli zarząd krajowy podejmie taką decyzję, to my prawybory zrobimy. W przeciwnym razie to niezbyt prawdopodobne - mówi Kaczmarek. A partyjni stronnicy europosła dodają, że prawybory miałyby sens tylko z nim. Sam Kaczmarek nadal jednak nie ogłosił, czy będzie o prezydenturę Poznania walczył. - Zdradzę to już wkrótce - zapewniał nas wczoraj.

  Jeżeli PO ma co do mnie wątpliwości, niech da znać
  Z Ryszardem Grobelnym, prezydentem Poznania, rozmawia Michał Kopiński
  Część członków zarządu poznańskiej Platformy chce prawyborów. O tym, czy kandydatem PO na prezydenta Poznania byłby Pan, czy ktoś inny, zdecydowaliby wszyscy działacze. Podoba się Panu ten pomysł?
  Rozumiem, że ci, którzy lobbują za prawyborami, są krytycznie nastawieni do mojej osoby i szukają pretekstu, żeby zmienić to, co w tej chwili się w Platformie dzieje. Prawybory powinny odbywać się wtedy, kiedy są istotne wątpliwości co do tego, kto powinien być kandydatem danego ugrupowania. Jeżeli PO takie istotne wątpliwości ma, to proszę, żeby szybko mnie o tym poinformowała.

  I jeżeli tak się stanie, to co Pan zrobi? Odejdzie Pan z partii, zanim na dobre Pan do niej wstąpił? Przecież procedura przyjęcia Pana do PO wciąż trwa.
  Jeżeli tak się stanie, to rozważę sytuację.

  Brzmi to trochę jak groźba. Chce Pan powiedzieć, że jeżeli poznańska PO zdecyduje się na prawybory, to Pan odejdzie i wystartuje na prezydenta jako kandydat niezależny?
  Jeżeli dojdzie do prawyborów, to rozważę sytuację.

  Kiedy kilka tygodni temu negocjował Pan z szefem wielkopolskiej Platformy Waldym Dzikowskim swoje wejście do partii, to była mowa o prawyborach?
  Oczywiście, że nie. Zresztą rozmowy podobne do tej ze mną toczą się obecnie w wielu miastach w Polsce. I nie sądzę, żeby z innymi urzędującymi prezydentami PO rozmawiała na zasadzie "jak się zgodzisz zostać naszym kandydatem, to zrobimy prawybory".

  Z tym że Waldy Dzikowski, który ściągnął Pana do PO i obiecał w zamian za to poparcie partii w prezydenckich wyborach, może stracić wkrótce władzę w partii. I co Pan zrobi, jak PO wystawi w kogoś innego?
  Powiedziałem wyraźnie, ale powtórzę: jeżeli Platforma ma co do mnie wątpliwości, to powinna mnie o tym poinformować. I to ja podejmę wtedy decyzję.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (12)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec

  Lukas (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 8

  Żyłem z wami, cierpiałem i płakałem z wami;
  Nigdy mi, kto szlachetny, nie był obojętny:
  A jak gdyby tu szczęście było, idę smutny.
  Nie zostawiłem tutaj żadnego dziedzica
  Ani dla mojej lutni,...rozwiń całość

  Żyłem z wami, cierpiałem i płakałem z wami;
  Nigdy mi, kto szlachetny, nie był obojętny:
  A jak gdyby tu szczęście było, idę smutny.
  Nie zostawiłem tutaj żadnego dziedzica
  Ani dla mojej lutni, ani dla imienia:
  Imię moje tak przeszło, jako błyskawica,
  Lecz wy, coście mnie znali, w podaniach przekażcie,
  Żem dla ojczyzny sterał moje lata młode.

  Kiedy czytał czy oglądam wystapienia Pana Prezydenta przypomina mi sie wiersz Słowackiego "Testament mój".
  "Nigdy mi, kto szlachetny, nie był obojętny" jak Kulczyk itp.
  "Żyłem z wami, cierpiałem i płakałem z wami" tak zawsze okresla siebie Pan GRobelny.
  "A jak gdyby tu szczęście było, idę smutny." - Korupcja jaka Korpucja przeciez postwał wspaniały stary browar, a wy mnie zasmucacie, prawo jest dla innych nie dla Pana GRopbelnego - tak ja to pojmuje.
  "Nie zostawiłem tutaj żadnego dziedzica" - Pan Prezydent nie może wycofać się z wyścigu o fotel bo jeszcze przyjdzie ktos kto może narobic mu kłopotów, a jego ludzie odejda i co wtedy będzie.
  "Ani dla mojej lutni, ani dla imienia" więc kto bedzie pilnował interesów Pana Prezydenta jak go już nie bedzie, straszne, wtedy bedzie trzebqa sie bać
  "Imię moje tak przeszło, jako błyskawica" - błyskawica w kształcie zmarszczki na czole pojawia mi sie ze złości kiedy słysze o Panu Prezydencie.

  "Lecz wy, coście mnie znali, w podaniach przekażcie,
  Żem dla ojczyzny sterał moje lata młode." i jak zwykle w Polsce bywa prawno nie jest równe dla wszytskich, szczególnie dla ludzi "ZASŁUŻONYCH", cos jak w PRL-uzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kmiot kmiotem pozostanie

  WIELKOPOLANIE (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 7

  Grobelny jesteś zwykłym kmiotem mowie cI to w imieniu wszystkich prawnuków Poswtańcow WLKp. Oszczędź se gościu wstydu i spadaj na Kamczatkę.My Poznaniacy cIe nie chcemy dość twojego syfu miernictwa...rozwiń całość

  Grobelny jesteś zwykłym kmiotem mowie cI to w imieniu wszystkich prawnuków Poswtańcow WLKp. Oszczędź se gościu wstydu i spadaj na Kamczatkę.My Poznaniacy cIe nie chcemy dość twojego syfu miernictwa i dyletanctwa w tym mieście.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Przypomnienie

  cia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 5

  http://www.naszdziennik.pl/index.php?typ=po&dat=20080408&id=po02.txt

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  koniec PO

  ji (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 8

  Grobelny i PO liczy na to , że znaczna część Poznaniaków jak zwykle nie pójdzie do wyborów
  Zaskoczmy ich i wybierajmy każdą inną opcję - chyba już dość ich wyczynów

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Będzie wielka jatka

  Władysław (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 6

  Za dużo aferałów w jednej partii. Musi dojść do rzezi i z tego należy się tylko cieszyć. Poznań, Lublin, Kielce, zarząd krajowy - gdzie będzie najbardziej krwawo?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Brawo Windukind

  Przemo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 8

  Nic dodać nic ująć ;-). Dzięki Rysiowi i kolesiom z PO Poznań zamienia się w zwyczajne smutne zadupie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Znaczna część mieszkańców

  Widukind (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 4

  mojego Poznania to zwyczajni debile ; i na to liczy nadal PO.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  czysta kpina...

  realista (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 6

  Pan Ryszard G. wyraźnie dał do zrozumienia że jakieś tam demokracje i inne dziwadła go nie interesują - cel jest jeden - fotel Prezydenta - nawet jeśli trzeba będzie kandydować z listy Radia...rozwiń całość

  Pan Ryszard G. wyraźnie dał do zrozumienia że jakieś tam demokracje i inne dziwadła go nie interesują - cel jest jeden - fotel Prezydenta - nawet jeśli trzeba będzie kandydować z listy Radia Maryja.
  zapisanie się do PO to czysta hipokryzja - i zarząd PO powinien go po tym wywiadzie nie przyjąć.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Grobelny nic dla Poznania nie zrobił!

  Inomidey (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 7

  Tylko rozbudował strefe ograniczonego postoju! Czy może się czymkolwiek pochwalić w Poznaniu.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Do Janka

  edek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 7

  Janek,zlituj się.Gdzie Ty żyjesz? Toć obecny prezydent od początku gra pod dyktando PO.Czy wstąpi do partii czy nie,jest człowiekiem Platformy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo