Kilkadziesiąt pomników JP II stoi w regionie

  Kilkadziesiąt pomników JP II stoi w regionie

  TC

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Do śmierci papieża w województwie wielkopolskim od1980 do 2005 roku było tylko 9 pomników. Po śmierci papieża w naszym regionie wybudowano ich więcej niż przez wcześniejsze ćwierć wieku. W pięciu diecezjach naszego regionu odsłonięto ponad 40 pomników i pamiątkowych tablic.
  Choć wielu duszpasterzy narzeka, że stawiamy Janowi Pawłowi II pomniki zamiast wcielać w życie jego naukę, to statystyki są jednoznaczne. Lubimy wznosić papieżowi monumenty i odsłaniać tablice, a także nadawać ulicom i szkołom jego imię. Minione pięć lat były pod tym względem rekordowe.

  Do śmierci papieża w województwie wielkopolskim od1980 do 2005 roku było tylko 9 pomników. Po śmierci papieża w naszym regionie wybudowano ich więcej niż przez wcześniejsze ćwierć wieku. W pięciu diecezjach naszego regionu odsłonięto ponad 40 pomników i pamiątkowych tablic.
  Ale przecież nie tylko o same pomniki chodzi. Jak wygląda dziś "papieska Wielkopolska"?

  Poznań ma na przykład Aleje Jana Pawła II. W 2005 roku poznaniacy spontanicznie zapalali na jej poboczach znicze. Imię papieża Polaka nosi też między innymi Gimnazjum numer 51, przy ulicy Klaudyny Potockiej. Naszego Ojca Świętego za patrona chciał mieć także szpital wojewódzki. W tym przypadku zgody nie wyraził arcybiskup Stanisław Gądecki. Wątpliwości budził fakt, czy na przykład w przyszłości nie byłyby tu przeprowadzane zabiegi aborcyjne.

  W Kaliszu jest pomnik Jana Pawła II, a jego imię nosi także plac, na którym stoi. Papieża za patrona mają Gimnazjum nr 9, a także Gimnazjum w Zespole Szkół w Ociążu (powiat ostrowski). Także dwie szkoły w Ostrowie Wielkopolskim wybrały go na patrona. W tym samym mieście jedno z rond, a także osiedle przypominają o papieżu Polaku.

  W Licheniu stoją aż dwa pomniki. Są także apartamenty papieskie, w których nocował Jan Paweł II w 1999 roku. Jest tam papieska piuska z autografem, różaniec, lekcjonarz i stuła. Mały obelisk odsłonięto także w Brdowie przy klasztorze paulińskim i w Kole. Tablice pamiątkowe są w Koninie na Domu Zemełki oraz w Kole na ratuszu. Aleje Jana Pawła II są w Koninie, Kole, Turku, a park jest w Słupcy. Także konińskie hospicjum ma za patrona Karola Wojtyłę. Uczniowie aż dziewięciu szkół we wschodniej Wielkopolsce codziennie pamiętają o papieżu. W Krotoszynie są dwa pomniki papieskie. Poza tym jego imię nosi krotoszyński Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 i Gimnazjum nr 5 oraz Szkoła Podstawowa w Benicach.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  trochę prawdy

  veritas (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 13

  KATOLICKA ODPOWIEDŹ
  NA APOSTAZJĘ JANA PAWŁA II
  Zwróćcie uwagę, że nie użyłem słowa herezja,ale raczej apostazja. Błędy Jana Pawła II stanowią bowiem faktycznie odstępstwo, nie są jedynie...rozwiń całość

  KATOLICKA ODPOWIEDŹ
  NA APOSTAZJĘ JANA PAWŁA II
  Zwróćcie uwagę, że nie użyłem słowa herezja,ale raczej apostazja. Błędy Jana Pawła II stanowią bowiem faktycznie odstępstwo, nie są jedynie zwyczajną herezją Dlaczego zatem używam tak dosadnego słowa odnosząc je do osoby Jana Pawła II, który utrzymuje, że jest katolikiem, a nawet, od czasu do czasu, głosi budujące i pobożne rzeczy, dlaczego nie uznaje on tego za fałsz? Ponieważ, po pierwsze i nade wszystko, Jan Paweł II jest ekumenistą, a nie katolikiem. Ekumenista to ktoś kto wierzy, że wszystkie religie posiadają pewien stopień prawdy, jedne więcej inne mniej. Z tego też powodu wszystkie one mają pewną wartość. Dla ekumenisty wszystkie religie są prawdziwymi religiami. Niektóre wszakże są lepsze od innychzwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo