Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kilkadziesiąt pomników JP II stoi w regionie

TC
Do śmierci papieża w województwie wielkopolskim od1980 do 2005 roku było tylko 9 pomników. Po śmierci papieża w naszym regionie wybudowano ich więcej niż przez wcześniejsze ćwierć wieku. W pięciu diecezjach naszego regionu odsłonięto ponad 40 pomników i pamiątkowych tablic.

Choć wielu duszpasterzy narzeka, że stawiamy Janowi Pawłowi II pomniki zamiast wcielać w życie jego naukę, to statystyki są jednoznaczne. Lubimy wznosić papieżowi monumenty i odsłaniać tablice, a także nadawać ulicom i szkołom jego imię. Minione pięć lat były pod tym względem rekordowe.

Do śmierci papieża w województwie wielkopolskim od1980 do 2005 roku było tylko 9 pomników. Po śmierci papieża w naszym regionie wybudowano ich więcej niż przez wcześniejsze ćwierć wieku. W pięciu diecezjach naszego regionu odsłonięto ponad 40 pomników i pamiątkowych tablic.
Ale przecież nie tylko o same pomniki chodzi. Jak wygląda dziś "papieska Wielkopolska"?

Poznań ma na przykład Aleje Jana Pawła II. W 2005 roku poznaniacy spontanicznie zapalali na jej poboczach znicze. Imię papieża Polaka nosi też między innymi Gimnazjum numer 51, przy ulicy Klaudyny Potockiej. Naszego Ojca Świętego za patrona chciał mieć także szpital wojewódzki. W tym przypadku zgody nie wyraził arcybiskup Stanisław Gądecki. Wątpliwości budził fakt, czy na przykład w przyszłości nie byłyby tu przeprowadzane zabiegi aborcyjne.

W Kaliszu jest pomnik Jana Pawła II, a jego imię nosi także plac, na którym stoi. Papieża za patrona mają Gimnazjum nr 9, a także Gimnazjum w Zespole Szkół w Ociążu (powiat ostrowski). Także dwie szkoły w Ostrowie Wielkopolskim wybrały go na patrona. W tym samym mieście jedno z rond, a także osiedle przypominają o papieżu Polaku.

W Licheniu stoją aż dwa pomniki. Są także apartamenty papieskie, w których nocował Jan Paweł II w 1999 roku. Jest tam papieska piuska z autografem, różaniec, lekcjonarz i stuła. Mały obelisk odsłonięto także w Brdowie przy klasztorze paulińskim i w Kole. Tablice pamiątkowe są w Koninie na Domu Zemełki oraz w Kole na ratuszu. Aleje Jana Pawła II są w Koninie, Kole, Turku, a park jest w Słupcy. Także konińskie hospicjum ma za patrona Karola Wojtyłę. Uczniowie aż dziewięciu szkół we wschodniej Wielkopolsce codziennie pamiętają o papieżu. W Krotoszynie są dwa pomniki papieskie. Poza tym jego imię nosi krotoszyński Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 i Gimnazjum nr 5 oraz Szkoła Podstawowa w Benicach.
W Gnieźnie jest ulica Jana Pawła II i apteka w centrum miasta, przy ulicy Chrobrego. Papież jest patronem Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 i Kolegium Europejskiego. w Gnieźnie.
Południowo-zachodnia Wielkopolska nie jest pod tym względem gorsza. Zbąszyń ma pomnik papieża siedzącego w kajaku. Małe Kębłowo koło Wolsztyna postawiło tradycyjny monument przy kościele. W Wolsztynie jest tablica pamiątkowa, przypominająca o nadaniu papieżowi tytułu honorowego obywatela Ziemi Wolsztyńskiej. Obelisk ma także Kopanica, a Mochy, Świętno, Ptaszkowo i Kamieniec papieskie szkoły. W Stęszewie otwarto za to rondo im. Jana Pawła II, a w Grodzisku Centrum Pomocy Środowiskowej.

Leszno może pochwalić się Alejami Jana Pawła II, Gimnazjum nr 7 z papieskim patronem i pomnikiem przy kościele pw. św. Antoniego. Gostyń ma papieską ulicę i szkołę w pobliskim Siemowie. W Rawiczu imię Jana Pawła II nosi Zespół Szkół Specjalnych. W mieście są także papieskie planty, gdzie stoi pomnik. Pobliski Jutrosin także ma Zespół Szkół imienia Jana Pawła II, a w Sarnowie odsłonięto pomnik. W Kościanie działa nawet Stowarzyszenie Grupa Rowerowa imienia Jana Pawła II. Jest także papieska Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Starych Oborzyskach.
Jak pamiętają o Janie Pawle II na północy Wielkopolski? Tutaj mamy bardzo dużo papieskich szkół, na przykład gimnazja w Jastrowiu, Tarnówce, Kaczorach, Świętej, Łobżenicy i Osieku nad Notecią, a także Zespół Szkół Ekonomicznych w Złotowie, Salezjańska Szkoła Podstawowa w Pile oraz podstawówki w Ujściu i Czajcze. Pomniki stoją w Pi-le, Wyrzysku, Osieku i Trzciance. Piła ma papieską ulicę i rondo, a tylko rondo otwarto w Cho-dzieży, Złotowie i Czarnkowie. Z kolei w Trzciance jest Szpital Powiatowy im. Jana Pawła II. Tutaj duszpasterze nie mieli takich wątpliwości, jak w Poznaniu.

To są tylko wybrane papieskie inicjatywy w naszym województwie, których jest łącznie około 250. Jak widać Wielkopolanie lubią czcić papieża w tradycyjny sposób.
O związkach Jana Pawła II z Wielkopolską będziemy pisać na naszych łamach jeszcze przez kilka najbliższych dni.

Współpraca: AK, DAN, DB, DR, JS, KB, MK, RC

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski