Chodzież: Za trzy miliony powstanie między innymi promenada

  Chodzież: Za trzy miliony powstanie między innymi promenada

  Mieczysław Hołubowski

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Chodzież otrzyma ponad 3 miliony złotych z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na bu dowę promenady nad jeziorem Miejskim. To już pewne, poinformował o tym burmistrz Jacek Gursz. Dofinansowanie stanowi 65 procent wartości całej inwestycji. Pozostałe środki - trochę ponad 2 miliony złotych - pochodzić będą z budżetu miasta.

  Burmistrz Jacek Gursz nie krył zadowolenia. Konferencję prasową, na której informował o swoich zamierzeniach, zwołał na chodzieskim molo, aby wszyscy mogli sobie wyobrazić jak tu w przyszłości będzie.

  Zgodnie z zamierzeniem inwestycja rozpocznie się latem tego roku, a jej zakończenie planowane jest na wrzesień 2011 r.

  W roku bieżącym planowane jest wykonanie robót przygotowawczych, ziemnych, rozbiórkowych, budowa oświetlenia, budowa chodników i zagospodarowanie terenów zielonych oraz montaż małej architektury (ławki, kosze) na odcinku promenady od molo do końca przystani Klubu Żeglarskiego OPTY. Ścieżka o długości około pół kilometra będzie miała formę bulwarową. Również w tym roku planuje się urządzenie terenu skateparku.

  Najprawdopodobniej także w tym roku nastąpi dość masowa wycinka drzew - trzeba będzie bowiem usunąć 72 dorodne drzewa. Oczywiście ich miejsce zajmie inna, bardziej "miejska" zieleń.
  W roku następnym zaplanowane zostały roboty wykończeniowe na budynku stanicy WOPR oraz dalsza budowa chodników, a także zamontowanie urządzeń monitoringu. Całość dostosowana zostanie do potrzeb osób niepełnosprawnych.

  Promenada w całości będzie mierzyła ponad 3,1 km (od Łazienek do dzikiej plaży), a razem z drogami dojazdowymi zostaną wykonane niemal 4 km utwardzonej nawierzchni (ponad 14 tys. metrów kwadratowych). Ścieżka pieszo-rowerowa będzie miała szerokość od 2,5 do 5 m.
  Promenada będzie łączyć się z nową drogą (jej budowa rusza w maju) biegnącą od ul. Jeziornej we wsi Rataje wzdłuż południowego wybrzeża jeziora Miejskiego ulicami Świętokrzyską i Zdrojową w Chodzieży. Wjazd z promenady na tę, tak zwaną, południową obwodnicę miasta będzie się znajdował na wysokości dzikiej plaży. Na tę inwestycję miasto również uzyskało całkiem pokaźne dofinansowanie ze środków zewnętrznych - tym razem z budżetu państwa w ramach "Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych 2008 - 2011".

  Bez wątpienia wielu mieszkańców Chodzieży ucieszą nowe plany dotyczące jeziora Miejskiego. Bo rzeczywiście, teren ten - bardzo piękny - nie był dotychczas dostatecznie zagospodarowany. Kto wie, może w przyszłości poprawi się także jakość wody w jeziorze?

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo