Poznań: Biznesowa Andersia wyrasta z podziemi

  Poznań: Biznesowa Andersia wyrasta z podziemi

  Maciej Łosiak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Rozpoczęły się podziemne roboty budowlane projektu Andersia Business Center (ABC). Jest to trzeci etap prac związanych z powstaniem kompleksu, który wyrasta w centrum Poznania na placu Andersa, tuż przy ul. Królowej Jadwigi. Obok budowanego ABC nad tą częścią miasta górują budynki: Poznań Financial Center (PFC), Andersi&Tower oraz Novotel Centrum Poznań.
  ABC będzie najniższym z nich. W założeniu ma to być nowoczesny obiekt biurowy z pięcioma kondygnacjami nadziemnymi i dwiema podziemnymi (170 miejsc parkingowych) o powierzchni 14,5 tys. mkw. Pomiędzy budynkiem PFC, Andersi&Tower a ABC powstanie również pasaż miejski. Zostanie on oświetlony i zagospodarowany, tworząc przejście między budynkami do nowo powstałego wewnętrznego placu. Wartość inwestycji szacowana jest na ok. 33 mln euro. Budynek biurowy ABC został zaprojektowany w Pracowni Architektonicznej Ewy i Stanisława Sipińskich.

  - Jesteśmy po pierwszym etapie przetargu, w którym wybraliśmy wykonawcę na prace podziemne - wyjaśnia Adam Trybusz, prezes Andersia Property. - Dwukondygnacyjny parking powinien być gotowy do października 2010.

  Kolejne prace budowlane związane z częścią nadziemną rozpoczną się w momencie, gdy deweloper znajdzie odpowiednią ilość najemców na biura.
  Zdaniem Adama Trybusza rozmowy z potencjalnymi użytkownikami są mocno zaawansowane i kompleks ABC powinien być gotowy pod koniec przyszłego roku.
  Architekt Rafał Mysiak z Home Of Houses uważa, że kompleks urbanistycznie wpisuje się w tę część miasta.

  - To będzie dobre uzupełnienie tego, co już stoi. Wprawdzie nie do końca odpowiada mi stylistyka kompleksu, ale funkcjonalnie na pewno zda egzamin - dodaje Mysiak.

  W dalszych planach inwestora, Von der Heyden Group znajduje się także projekt Andersia Silver - to ostatnia czwarta faza zabudowy placu Andersa. - Wieżowiec o wysokości 116 m na pewno stanie. Ale nie nastąpi to w ciągu najbliższych dwóch lat - dodaje Trybusz.
  Wraz z budową Andersia Silver powstanie również droga wewnętrzna, która połączy ulice Królowej Jadwigi i Kościuszki.

  Najwyższe budynki Poznania

  Poznań Forum - tak ma się nazywać najwyższy budynek w stolicy Wielkopolski.
  Obiekt o wysokości 240 m (wraz z wieżą 285 m) będzie miał 55 pięter. Wewnątrz znajdą się: biura, apartamenty, hotel, punkty handlowe i usługowe, kasyno.
  Na szczycie zaplanowano restaurację z widokiem na miasto. Wieżowiec stanie przy ul. Wagrowskiej (między rondami Żegrze a Starołęka), a wybuduje go firma z Hiszpanii. Obecnie najwyższe gmachy w Poznaniu to: Collegium Altum (106 m, przy ul. Powstańców Wielkopolskich) i Andersia Tower (102 m). Do wyróżniających się jeszcze wysokościowców można zaliczyć - budynek hotelu Novotel, dawny wieżowiec Wiepofamy, pawilon 11 MTP, czyli tzw. iglicę, wieżę TV na Piątkowie, komin Elektrociepłowni Karolin oraz wieżę Ratusza na Starym Rynku.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Piesi górą

  BMI Baby (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

  Aż się prosi to o tunel dla samochodów jadących Królowej Jadwigi a piesi powinni swobodnie przechodzić górą jak w nowoczesnym mieście...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  bezkolizyjnie

  bezpieczniej (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 4

  A kiedy zostanie przebudowane skrzyżowanie Górnej Wildy i Półwiejskiej z Królowej Jadwigi i Kościuszki/Krakowską?

  Aż się prosi, aby piesi z półwiejskiej przechodzili tunelem na przystanki...rozwiń całość

  A kiedy zostanie przebudowane skrzyżowanie Górnej Wildy i Półwiejskiej z Królowej Jadwigi i Kościuszki/Krakowską?

  Aż się prosi, aby piesi z półwiejskiej przechodzili tunelem na przystanki tramwajowe, a przejazd w lewo z Królowej Jadwigi powinien zostać w obu kierunkach zablokowany.
  Wymaga tego bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów i samochodów, a także dzięki temu poprawi się płynność ruchu.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo