Gdzie na spacer w czasie świąt?

  Gdzie na spacer w czasie świąt?

  Elżbieta Podolska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Święta zapowiadają się pogodnie i w miarę ciepło. Meteorolodzy przewidują od 12 do 14 stopni Celsjusza i brak opadów. To idealna pogoda, żeby wyruszyć z domu na spacer lub rower, a nie spędzać czas, pochłaniając kolejne porcje jedzenia.
  W Wielkopolsce przyjęło się, że niedziela wielkanocna jest dniem spędzanym wraz z rodziną w domu, natomiast w świąteczny poniedziałek koniecznie trzeba odwiedzić znajomych lub dalszych krewnych. I to świetny pretekst, żeby wyjść z domu i pospacerować, a przy okazji zajrzeć na wystawę, do zoo, palmiarni czy na dobry film. Święta to doskonała okazja, żeby spędzić czas aktywnie i zobaczyć to, na co nigdy nie mamy czasu.


  W tym roku instytucje pomyślały o tych, którzy nie chcą siedzieć w domu. Nie tylko można wybrać się na spacer wokół Malty, Rusałki czy po Starym Mieście.
  Muzeum Narodowe zaprasza o godzinie 12 na oprowadzanie po wystawie zatytułowanej "Chełmoński, Chmielowski, Witkiewicz. Pracownia w Hotelu Europejskim w Warszawie". Najistotniejszym punktem spotkania, które poprowadzi kurator wystawy - Maria Gołąb, będzie opowieść o dziełach namalowanych w Pracowni w Hotelu Europejskim, na tle artystycznej krytyki tego czasu.

  - Przykłady wybranych, najbardziej interesujących wypowiedzi recenzenckich z lat 1874-75, staną się podstawą do ukazania zmian sposobu widzenia, zależnego od aprobowanych artystycznych konwencji - mówi Aleksandra Sobocińska, rzecznik prasowy Muzeum Narodowego w Poznaniu.

  Kto ma ochotę, może wybrać się do muzeum i jego wszystkich oddziałów (także tych poza Poznaniem, czyli do Rogalina, Śmiełowa czy Gołuchowa), od godziny 10 do 16.

  Zwierzęta w zoo czekają na zwiedzających przez cały rok. Wstęp do parku w starym ogrodzie jest bezpłatny, natomiast wejście do pawilonu "Świat gadów, płazów i ryb" to koszt 3 zł (w godz. 9-19, kasa jest czynna od 9 do 18). Wstęp do nowego zoo kosztuje 11 zł (bilet normalny) i 7 zł (ulgowy). Obiekt jest czynny w godz. 9-19 (kasa od 9 do 18), natomiast słoniarnia zaprasza od godz. 10 do 18. Można już zobaczyć większość zwierząt na wybiegach. Obok apartamentu słoni warto zajrzeć także m.in. do tygrysiarni i na wybieg wielbłądów, po którym biega ciekawski wielbłądzi maluch. Co ważne dla rodziców, na terenie zoo jest kilka placów zabaw z huśtawkami, kładkami i równoważniami.

  Po wyjściu z zoo można skorzystać i pojeździć na nartach na stoku Malta Ski, który będzie otwarty w oba dni świąt od godziny 12. Warto jednak wcześniej zadzwonić i umówić godzinę, bo czas otwarcia uzależniony jest od pogody i frekwencji. W pobliżu najmłodsi mogą pobawić się na placu zabaw vis-a-vis stoku.

  Kto kocha historię i jest ciekawy, jak wyglądało życie mieszkańców naszych ziem przed 1200 laty, nich wybierze się na plac Wolności i zobaczy multimedialną wystawę "Słowiański mit". Można na niej usłyszeć głos prastarego boga, obejrzeć chatę, w jakiej mieszkali Słowianie. Można się przekonać, jaka ona była mała. Męską część zwiedzających na pewno zainteresuje broń, którą wtedy walczono i jak ją produkowano, natomiast panie mogą podziwiać misternie wykonaną biżuterię. Wystawa czynna będzie zarówno dzisiaj (od godz. 11 do 18), a w niedzielę i poniedziałek od godz. 12 do 17. Bilety w cenie od 15 do 18 złotych.

  W 12 pawilonach Palmiarni Poznańskiej prezentowanych jest około 1100 gatunków roślin, a w akwarium 170 gatunków ryb oraz około 50 gatunków roślin wodnych. Palmiarnia stanowi największe w kraju i jedno z największych w Europie sztucznych zbiorowisk roślinności tropikalnej. Oprócz wspaniałych roślin i ryb można także obejrzeć wystawę pisanek. W drugi dzień świąt obiekt będzie czynny od godziny 9 do 17, a bilety kosztują 5,5 zł (normalny) i 4 zł (ulgowy).

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo