Konin: Miejsca pracy likwidują FUGO, poczta i PZU

  Konin: Miejsca pracy likwidują FUGO, poczta i PZU

  Radosław Grzelak

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  W Koninie znów rozpoczynają się zwolnienia grupowe. Tym razem dotkną one ponad 150 osób. Ludzie ci nie mają szans na zatrudnienie w dotychczasowym zawodzie, więc jedyną szansą na znalezienie pracy jest jego zmiana.
  Ponad 70 osób traci pracę w Fabryce Urządzeń Górnictwa Odkrywkowego. Przedsiębiorstwo zajmuje się budową i remontami konstrukcji stalowych, a także maszyn górniczych. W firmie bardzo liczono na modernizację ZE PAK, niestety, ciągle przesuwane terminy rozpoczęcia prac wymusiły konieczność zwolnień.

  Około 80 osób traci pracę w konińskim oddziale PZU oraz Poczty Polskiej. Firmy tną etaty w całym kraju.
  - Niestety, obawiamy się, że liczba bezrobotnych będzie jeszcze wzrastać, gdyż ofert pracy jest mniej. Nieco sytuację załagodzą sezonowe roboty, a także prace interwencyjne organizowane przez gminy od kwietnia - powiedziała Wiesława Matusiak, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Koninie.

  Jedyną szansą dla zwolnionych osób jest zmiana zawodu lub założenie własnej działalności. Otwierający firmę mogą otrzymać z PUP dotację do 40 tys. złotych. - W zeszłym roku mieliśmy kilkanaście wniosków rocznie od chcących założyć firmę. Natomiast ostatnio dotacje przekazaliśmy 450 osobom, głównie zakładającym małe firmy usługowe - mówi Wiesława Matusiak.

  Powodzeniem cieszą się też kursy dające nowe kwalifikacje. - Cały czas są poszukiwani absolwenci kierunków technicznych, w tym osoby z uprawnieniami budowlanymi. A te można zdobyć jedynie w trakcie pracy, dlatego organizujemy odpowiednie kursy. Proponujemy również uczelniom, aby często zmieniały kierunki nauczania, żeby nie kształcić przyszłych bezrobotnych. Tak było chociażby z pracownikami socjalnymi, których w pewnym momencie było zbyt wielu i zabrakło dla nich pracy - twierdzi Wiesława Matusiak.

  Wspólnie z Cechem Rzemiosł Różnych prowadzone są także kursy mające dać uprawnienia czeladnicze czy mistrzowskie osobom, które nie mają odpowiedniego wykształcenia.

  W mieście oraz w powiecie konińskim bez pracy jest prawie 13 tys. osób. W 2009 roku zamknięto Konwart oraz Cukrownię Gosławice, a zwolnienia grupowe były w Roltransie oraz w hucie.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To było oczywizde

  mleczniarz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  to musiało się stać. ta firma ledwo co już stała, a na gowork nawet piszą, że "niespełna rozumu" prezes doprowadził do takiego stanu rzeczy. swoją drogą ciekawe, bo nawet spory kawałek czasu firma...rozwiń całość

  to musiało się stać. ta firma ledwo co już stała, a na gowork nawet piszą, że "niespełna rozumu" prezes doprowadził do takiego stanu rzeczy. swoją drogą ciekawe, bo nawet spory kawałek czasu firma traciła na wartości, nawet sie niezle trzymała, mysle ze punktem kulminacyjnym była ta cała afera, którą własnie opisuja na gowork. polecam sie zaznajomic bo chyba nigdzie indziej tego nie znajdzieciezwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo