"Penerstwo" dumą miasta

  "Penerstwo" dumą miasta

  Agnieszka Gonczar

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  W potocznym rozumieniu pener to niechluj, ulicznik i żul. Wydawać by się mogło, że każdy - a zwłaszcza artysta - stroniłby od takiego miana. Tymczasem wizytówką młodej sztuki z Poznania staje się ekipa absolwentów ASP, tworzących grupę artystyczną Penerstwo.
  Wszystko zaczęło się 2007 roku w pociągu między Gdańskiem a Poznaniem. Piotr Bosacki, Wojtek Bąkowski, Konrad Smoleński, Radosław Szlaga i Tomasz Mróz wracali z wernisażu wystawy swoich prac zatytułowanej "Penerstwo". Zdecydowali, że warto zrobić coś razem, a ta nazwa wpasowuje się w charakter ich prac.

  - Nie tworzymy zwartej grupy artystycznej. Każdy z nas zainteresowany jest w zasadzie innym medium, trudno też szukać między nami zbieżności tematycznych. W dziedzinie sztuk wizualnych działamy w pojedynkę. Mimo to mamy wyraźną wspólną cechę - ekspresję, można powiedzieć, penerską - mówi Piotr Bosacki.

  Później do grupy dołączyła Iza Tarasewicz i Magdalena Starska, zamykając tym samym skład siedmioosobowego kolektywu. Ich sztukę można usytuować gdzieś między ciemną klatką schodową, a bazgrołami podwórkowej dzieciarni. Nie ma w niej przeintelektualizowanych symboli czy ukrytych znaczeń. Można by powiedzieć, że Penerzy swoje credo ukuli w myśl zasady "im prościej tym lepiej", jednak z tą różnicą, że "lepiej" niekoniecznie znaczy "ładniej".

  Najlepszym przykładem są prace jednej z przedstawicielek płci pięknej z Penerstwa. Iza Tarasewicz za pomocą rozkładającego się mięsa czy świńskich plam tłuszczu tworzy organiczne rzeźby. Tomasz Mróz bawiąc się różnymi formami nie stroni od wulgaryzmów w swoich człekokształtnych tworach, często eksponując w nich najbardziej wstydliwe narządy w ludzkim ciele. Z kolei malarstwo Radosława Szlagi przekształca utarte stereotypy kultury, by nadać im ironiczny, a nawet karykaturalny charakter.

  1 3 »

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo